Cz.2

 

Budowa domu szkieletowego Cz. II – Wykonawca

W poprzednim wpisie pobieżnie poruszyłem kwestię wyboru odpowiedniego wykonawcy. Jest to jednak jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zadowolenie z budynku, dlatego tę część poświęcę dogłębnej kontynuacji wcześniej wspomnianego tematu.

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie

O co pytać?

Oczywiste są pytania o cenę usługi, termin jej wykonania czy umowę, ale czy to wszystko? 
Oprócz podstawowych rzeczy, warto pozyskać informacje odnośnie zagadnień technicznych, takich jak:
  • referencje z trzech ostatnich zleceń – jako usługobiorca mamy prawo zobaczyć, jak przeprowadzane są prace, by mieć stuprocentową pewność. 
  • należy sprawdzić, czy na budowie zachowany jest ład. Czystość miejsca pracy przekłada się na jakość wykonanej usługi. Jeżeli pracownicy nie dbają o swoje otoczenie, prawdopodobnie nie będą dbać również o wykorzystywane materiały, co doprowadzi do większych kosztów;
  • surowiec – stosowane drewno powinno mieć odpowiednie certyfikaty. Materiał w złym stanie może być przyczyną późniejszych problemów z budynkiem, a w skrajnych przypadkach nawet grozić zawaleniem konstrukcji;
  • zachowanie planowanych wymiarów i norm domów szkieletowych – brak dopilnowania tych elementów ze strony usługodawcy oznacza niepewność budynku;
  • gwarancja – ta powinna być określona jasno i przejrzyście. Każdy kluczowy element zabudowy: konstrukcja, dach czy wykończenie muszą mieć osobną, szczególnie, gdy zatrudnimy kilku wykonawców o konkretnych specjalizacjach. 
  • Warto zapytać także o to, czy pracownicy uczęszczają na szkolenia i kursy – wykwalifikowana kadra to pewna, stabilna konstrukcja postawiona przy użyciu najnowszych osiągnięć inżynierii budowlanej. 
  • Wykonawca musi być pewny swoich rozwiązań i oferować długoletnią gwarancję. Powinien rozwiązywać każdy napotkany problem, a zapytany przez nas o nurtujące kwestie, mieć szczerą, niewymijającą odpowiedź.
  •  Bardzo ważny jest wybór kierownika. Osoba bez powiązań z wykonawcą to gwarancja obiektywnej oceny, która może być zaburzona w przypadku prowadzącego wystawionego przez usługodawcę.

Istotny dylemat – prefabrykowany czy stawiany na budowie?

Oprócz samego wykonawcy, należy się zastanowić nad sposobem postawienia budynku. Do wyboru są dwa rozwiązania: prefabrykowany i stawiany na miejscu. Co wybrać?

Budynek wcześniej spreparowany z reguły jest tańszy i szybszy w tworzeniu, wykonany w bardzo staranny sposób. Niestety, niesie to ze sobą brak jakiejkolwiek kontroli z naszej strony. Nie wiemy co zostało użyte i z jaką dokładnością montowano ściany. Problematyczne są także modyfikacje w przypadku, gdy konkretne pomieszczenie okaże się przykładowo zbyt małe. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i trudnością wykonania. Dodatkowo, stawianie prefabrykowanego domu niesie ryzyko uszkodzeń w transporcie i montażu bądź zniszczenia izolacji poprzez zamoknięcie.
Konstrukcja stawiana w całości na placu budowy oznacza z kolei pełną kontrolę surowca i postępów grupy wykonawczej. Z powyższego powodu proces przebiega dłużej, lecz jego precyzja i dokładność nie ustępuję niczym w stosunku do metody prefabrykowania. Bezpośrednia obserwacja pozwala na większe możliwości wprowadzania zmian i ulepszeń. Znika także ryzyko uszkodzenia budulca, a przemoknięcie izolacji nie ma miejsca, ponieważ tą montuje się na przykrytej, szczelnej i osuszonej konstrukcji. 

Osobiście wybrałbym budowę na miejscu. Mimo większej ilości czasu, który trzeba poświęcić na postawienie domu. To sposób bezpieczniejszy, zapewnia większą kontrolę. Nie stwarza problemów, gdy chcemy wprowadzić modyfikacje, które są nieodłącznym elementem, gdy zależy nam na pełnym zadowoleniu z efektu finalnego.

W ten sposób rozwinęliśmy nurtujący nas temat. Uważam go jednak za otwarty, dlatego w przypadku pytań czy uwag, zachęcam do komentowania. Każdemu czytelnikowi postaram się pomóc w rozwianiu jego wątpliwości!

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Write A Comment