Szczelina wentylacyjna w dachu


Wiele osób ma problem z kwestią wykonania wentylacji połaci dachu. Jako, że mam w tym doświadczenie, przychodzę z pomocą! Używając prostych schematów i zdjęć, postaram się przybliżyć owy temat.


https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Na początek pytanie: “Kiedy wentylacja w dachu to konieczność?” Jeżeli (niezależnie od kształtu) jest on w pełni odeskowany z wyłożoną papą bądź EPDM, szczelina wentylacyjna pozwala na odprowadzenie wilgoci dostającej się z wewnątrz do izolacji. W przypadku stosowania membrany wysokoparoprzepuszczalnej zabieg okazuje się zbędny.


Źródło: glava.no


Powyższe zdjęcie to przykład poprawnej szczeliny wentylacyjnej. Na wełnie znajduje się wiatroizolacja, która zapobiega ucieczce ciepłego powietrza i dodatkowo chroni przed skroplinami. Umieszczone są także dwa wloty powietrza: w podbitce oraz idący od fundamentów do wylotu w kalenicy widocznej w dalszej części posta. Izolacja chroniona jest przez pięć warstw:
 • dachówkę;
 • krycie wstępne – papę;
 • pełne deskowanie/płytowanie;
 • (opcjonalną, często stosowaną w Norwegii) płytę bizmutową;
 • wiatroizolację.
    W Polsce zamiast pięciu, zwykle nakłada się tylko dwie: membranę dachową i dachówkę, której szczelność wynosi ~90%, a trwałość pierwszego elementu nie jest do końca znana. Niestety, na naszym rynku deklaracje producentów rzadko mają przełożenie na efekt końcowy. Większość firm stosuje płyty pilśniowe bitumizowane, bądź z przyczyn wymogów przeciwpożarowych, gipsowe.
Wylot w kalenicy szczeliny wentylacyjnej.


Prosty sposób na wykonanie szczeliny w dachu.
Jak łatwo wykonać szczelinę w dachu?


    Na krokwie montujemy wiatroizolację, a następnie suche łaty o wymiarach 5x5cm. Pokrywamy to płytami OSB i papą.


Wykonany otwór przykrywamy folią lub membraną. Następnie montujemy łaty, a na to dachówkę, blachę a nawet trawę. Zadaszenie jest już gotowe, a dzięki szczelinie powietrze z łatwością wydostaje się na zewnątrz.


Jak widać, zrobienie szczeliny wentylacyjnej okazuje się procesem niewymagającym i można to z łatwością zrobić własnoręcznie. Serdecznie do tego zachęcam, pozwala to zaoszczędzić pieniądze, jak i zapewnić przyszłą bezproblemową eksploatację zadaszenia. Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(5)

 1. Anonimowy 27.02.19

  Czy szczeliny jak na zdjęciach, potrzebne są w przypadku dachu nad poddaszem nieużytkowym?

 2. Mariusz Paluszek 27.02.19

  Jeżeli poddasze będzie nieużytkowe to szczeliny nie trzeba robić, ale powinien być tam przewiew, czyli robimy duże kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych. Jeśli poddasze będzie kiedyś adaptowane na użytkowe to lepiej szczeline zrobić od razu!

 3. Marcin 3.07.19

  Widzę że masz takie same podejście do wentylacji jak ja. Znam 3 osoby które mają zrobiony dach jak tutaj w tym ja. Handlowiec akcesorii dachowych, handlowiec producenta dachówki i ja za namową kolegi który stawiał tak domy w Norwegii. Wszyscy mamy murowane domy i tak samo się sprawdza ten system wentylacji o której u nas niestety nikt nie chce słuchać.

 4. Niestety świadomość inwestorów jest słaba , na budowie oszczędności a w wyposażeniu przepych. A jak zaczynają argumentować że 100 lat temu tak nie robiono i domy stoją do dziś, to pozostaje nic nie mówić!

 5. Interesujący wpis. Właściwa wentylacja to klucz do komfortowego i oszczędnego mieszkania. Warto więc poświęć jej rozplanowaniu i zamontowaniu odpowiednią ilość czasu i pieniędzy, dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości liczyć na konkretne korzyści, nie tylko finansowe.

Write A Comment