Energooszczędny  dom = Energooszczędny dach

 

– Jak zaprojektować dobry dach ?

– Jakiego drewna użyć ?

– Co to są belki dwuteowe ?

– Ile powinno być izolacji w dachu ?

– Co wybrać wełna, pianka, styropian ?

 Jak zaprojektować dobry dach ?

Dzisiaj stawia przed inwestorami coraz to nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków. Wiadomo, że przez dach ucieka najwięcej ciepła, a dodatkowo chroni on cały dom przed warunkami atmosferycznymi, jest tak samo ważny, jak fundamenty!

Architekci powinni temu elementowi poświęcić szczególną uwagę, by odpowiednio go przystosować do dzisiejszych realiów, gdzie coraz to więcej izolacji musimy w nim zmieścić,  budujemy budynki szczelne z nowoczesnymi systemami odzysku energii. Coraz częściej zaskakują nas ekstremalne zjawiska pogodowe.

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Projekt dachu powinien być dostosowany do materiałów, jakie są dostępne na naszym rynku. Wiele z nowoczesnych materiałów ma bardzo dobre parametry izolacyjne i wytrzymałościowe, co skraca czas pracy i zapewnia najwyższą jakość. Niestety większość konstrukcji dachowych jest wykonywana niezgodnie z projektem – (budujemy z mokrego drewna niecertyfikowanego) do tego projektanci wiedzą o tym i dla pewności konstrukcje robią z dużym zapasem, co odbija się na kieszeni inwestora. Niekorzystnie wpływa też brak standaryzacji materiałów i projektów, bo jak wytłumaczyć rozstawy krokwi, do których nie pasuje wełna, płyty, membrany.


Jakiego drewna użyć ?

 

– najlepsza odpowiedz to takiego, jaki przewiduje projekt ! Bo dla danej klasy konstruktor obliczył nam nośność dachu, to samo dotyczy obciążeń pokrycia dachowego.

Drewno powinno być suszone komorowo (to zabija wszystkie szkodniki i grzyby) strugane czterostronnie (to zwiększa wytrzymałość ogniową) posiadać odpowiedni certyfikat (każda belka musi mieć pieczątkę) minimalna klasa drewna konstrukcyjnego to C24.

Na rynku Polskim dostępne są też dachy wiązarowe i belki dwuteowe, z których też buduje się dachy i to o lepszych parametrach !

Co to są belki dwuteowe ?

 

Lekarstwem na ten stan rzeczy mogą być belki dwuteowe. Są idealne na dachy i stropy mieszczą dużo izolacji przy braku mostków termicznych, mamy dużo miejsca na instalacje nawet te o dużych przekrojach. Bardzo łatwe w obróbce o dużej wytrzymałości. Kupujemy nawet w 15 m kawałkach i różnych przekrojach do 50 cm wysokości.

Pracuje na nich od kilku lat i mogę polecić je wszystkim, którzy chcą energooszczędny dach.

Koszty samych belek w porównaniu z drewnem są większe, ale mamy pewność suchego drewna, stałości w wymiarach, pewności, że nam się nie wypatrzy, brak mostków termicznych i zdecydowanie mniej pracy dla cieśli — praca z nimi to sama przyjemność. Projektując dach odpowiedniej grubości, nie musimy później robić dodatkowych stelaży, by zmieścić wymaganą ilość izolacji termicznej.

W naszym kraju nie jest to jeszcze popularne, ale podejrzewam, że za kilka lat będzie to standard budowy dachów.

przykład poprowadzenia rur wentylacyjnych

Wykonawca, który chce pracować na tym materiale, powinien być odpowiednio przeszkolony ! By poprzez nieodpowiednie przycięcie nie osłabić materiału i to samo dotyczy wszystkich ekip pracujących na placu budowy, te belki mają miejsca, gdzie nie wolno wiercić i o tym trzeba pamiętać !

w newralgicznych punktach stosujemy wzmocnienia z sklejki 

Na polskim rynku można znaleźć trzech producentów belek, niektóre mają środnik z OSB lub pilśnią twardą obie są tak samo dobre.

Producenci oferują także belki dwuteowe na ściany — teoretycznie są świetnie, ale z doświadczenia wiem, że są bardzo problematyczne i ciężko zamocować do podwaliny, jesteśmy zmuszeni używać specjalnych kotw, które są bardzo drogie. Lepszym rozwiązaniem na ściany jest drewno konstrukcyjne c24.

przykład  izolacji stropu lub dachu – źródło  glava.no
Podsumowując

zalety;

– niwelacja mostków termicznych

– duży wybór przekrojów

– stabilne wymiary

– suchy i certyfikowany materiał

– niska masa własna, łatwość transportu

– możliwość wiercenia dużych otworów (w odpowiednich miejscach)

– łatwość obróbki -wystarczą proste narzędzia.

– duża wytrzymałość na obciążenia

wady;

– cena

– wykonawca powinien przejść przeszkolenie !


Ile powinno być izolacji w dachu ?

– izolacji na dzień dzisiejszy powinniśmy dawać 40 cm lub więcej ! Mówimy tu o energooszczędnym budynku, każda złotówka wydana na izolację domu zwróci się nam w kosztach jego ogrzania.

Osobną kwestią jest materiał, jakiego użyjemy i system ocieplenia, możemy ocieplić tradycyjnie wełną między krokwie lub piankami PIR i PUR.

Co wybrać  wełna , pianka , styropian ?

– każdy z producentów zachwala swój produkt i wybór jest trudny, sprzeczne informacje robią mętlik w głowie, spróbuje podejść do tego jako fachowiec, który często naprawia wasze dachy i to takie, które mają już po kilkadziesiąt lat, jak i nowe.

Jeżeli chcemy izolować dach między krokwiami to wełna ! Dach musi być wentylowany.
Jeżeli chcemy izolować na krokwiowo to pianka lub wełna !

Wełna ma te właściwości, że jest niepalna, otwarta dyfuzyjnie co jest istotne dla konstrukcji z drewna, do tego praca z nią jest łatwa i naprawy też są proste. Wymaga dokładnego układania !

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(2)

  1. KirkoR 3.10.19

    Cześć,
    Czy płyt STEICOuniversal wystarczająco usztywnią konstrukcję dachu? Czy mimo ich zastosowania nadal warto zrobić pełne deskowanie?

  2. Moc Drewna 3.10.19

    Stosując te płyty nie trzeba pełnego deskowania, usztywnienie także będzie wystarczające. Zapoznaj się dokładnie co zaleca producent, by to rozwiązanie służyło jak najdłużej .

Write A Comment