Konstrukcja  domu 

 

Projektowanie domu  powinniśmy zlecić  Architektowi   to wiadomo i o ile koncepcje domu  możemy mieć swoją  to  zrobienie całej dokumentacji projektowej dostosowanie  jej do przepisów budowlanych  i działki – to musi wykonać osoba uprawniona . Do tego wszystkiego  dochodzi jeszcze zaprojektowanie i obliczenie odpowiedniej konstrukcji . Nie zawsze  wszystko wykona jeden Architekt , często posiłkują się innymi osobami  np. Konstruktorem  ( należy sprawdzać uprawnienia  , nie wszyscy którzy świadczą takie usługi je mają !)
Jeżeli już znajdziemy odpowiednich ludzi  możemy im zlecić  prace  ,dobrym rozwiązaniem jest  by   mieć już wykonawcę  który konsultował by wykonanie projektu  z technologią którą on stosuje i na którą  daje gwarancję .

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie

Wszystkie te zabiegi pomogą uniknąć błędów ! wprowadzanie zmian i korekt w trakcie robót powoduje dodatkowy stres  , koszty  i opóźnienia.
Pamiętajmy  poprawiajmy projekt od razu  , oglądajmy inne domy , rozmawiajmy z wykonawcą co  warto zrobić by obniżyć koszty , skrócić czas pracy , efektywnie wykorzystać materiały . Nie namawiam do cięcia kosztów i kupowania tanich materiałów wręcz przeciwnie  ale do optymalizacji .

Na co zwrócić uwagę   gdy budujemy sami a nie mamy doświadczenia ! 

Wtedy musimy  liczyć  na konstruktora  i jego projekt wykonawczy !  niestety z doświadczenia wiem że  znajomość technologi jest  różna  często  słaba .
Na moim przykładzie powiem że mimo czujnego oka nad projektem , mojej dużej wiedzy na ten temat ,praktycznej i teoretycznej  nie udało się uniknąć błędów  które będę poprawiał na etapie budowy domu.
Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie sobie kursu (  mam taki w planie dla czytelników  )  .  Wielu z was posiłkuje się na różnych forach  budowlanych , grupach facebookowych   sam staram się tam udzielać  lecz  nie jest łatwo przebić się przez  tłumy pseudo ekspertów  lub ludzi którzy wybudowali jeden dom i już uważają się  za znawców tematu . Często czytanie tak wielu sprzecznych opinii wprowadza większy zamęt  niż korzyść.

Przedstawię tu kilka wskazówek   które mogą pomóc w projektowaniu  i  budowie. Możliwe że będę edytował ten wątek

–  najlepiej by  zrobić podwójna podwalinę  , to znaczy  montujemy pierwszą  podwalinę na obrysie budynku  , poziomując i wyznaczając kąty proste  ścian i poziomując  – następnie na niej będziemy stawiać ścianę   która też ma pas dolny  . W ten sposób uzyskujemy  ok.10cm litego drewna na poziomie posadzki.
– standardowy rozstaw belek  to 60cm lub 62.5 cm  i w zupełności  wystarczy , chyba że konstruktor wyliczy  inaczej ze względu na obciążenia .
– by sprostać dzisiejszym wymaganiom izolacyjnym ścianę najlepiej zrobić 195 mm grubą    –  to główna konstrukcja ! później możemy dodać 5cm  od środka by  pomieścić wszystkie  instalacje .
– na stropy i na dachy najlepszym materiałem na dzisiaj są belki dwuteowe    szerzej opisane  TUTAJ
– zastosujcie ściany otwarte dyfuzyjnie 
– należy przewidzieć wszystkie  ciężkie elementy które chcemy mieć przymocowane do ścian ( TV  szafki , pompy ciepła  , balustrady  itp) , należy na etapie konstrukcji w tych miejscach wstawić wzmocnienia .
– to samo dotyczy instalacji  , należy  pamiętać że np. wentylacje mechaniczne potrzebują dużo miejsca.
– jeżeli zależy nam na dobrej akustyce  też musimy o tym pomyśleć , jest wiele możliwości by akustyka była zadowalająca.
– drewno – tylko certyfikowane  C24   suszone komorowo , czterostronnie strugane
– drewno impregnowane stosujemy tylko  tam gdzie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych
– jeżeli  mamy duże rozpiętości   w domu nie bójmy się zastosować elementów stalowych ,  łatwo można je schować w konstrukcji i połączyć z drewnem .
– szczelina wentylacyjna w dachu
– Paroizolacja i wiatroizolacja – należy  ją poprawnie ułożyć  z zastosowaniem specjalnych taśm uszczelniających.
– zastosujmy elewacje impregnowane  o grubości min 2cm
– izolujemy ściany których wilgotność wynosi mniej niż 15 %
– na piętrze gdzie  będą wylewki  należy  zamocować gęściej belki i przewidzieć  to że posadzka będzie wyżej .
–  dopilnować by ściany w kuchni  były idealnie równe   pamiętajmy że jak przyłożymy blat kuchenny to nierówności będą widoczne  !
– ściany w pomieszczeniach na których będą płytki , powinny być usztywnione  by płytki nie odpadały .
– łazienki i pomieszczenia mokre  powinny być zabezpieczone dodatkowo   foliami w płynie  lub innymi systemami ochrony przeciw wilgociowej .

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(4)

 1. Mad Serg 14.12.19

  Co oznacza „ – izolujemy ściany których wilgotność wynosi mniej niż 15 %”?

 2. Mad Serg 14.12.19

  Dzień dobry! Czy ten kurs już jest dostępny?

 3. Mariusz Paluszek 14.12.19

  Kursy jeszcze nie dostępne ale ruszą w przyszłym, będą z szczegółów budowy domu jak i zagadnień teoretycznych. zapraszam do obserwowania strony na Facebook, tam umieszczam informacje.

 4. Mariusz Paluszek 14.12.19

  Przed włożeniem wełny w ściany należy wilgotnościomierzem sprawdzić wilgotność drewna! W czasie budowy konstrukcja mogła zamoknąć i nie powinniśmy jej izolować, należy najpierw osuszyć budynek.

Write A Comment