Akustyka  domów szkieletowych

– Co to jest izolacyjność akustyczna ?
– Czy akustyka domów szkieletowych jest gorsza ?
– Jak poprawić izolacyjność akustyczną ?
– Czy wentylacja mechaniczna ma wpływ na komfort akustyczny ?
– Wykończenie wnętrz  a akustyka  ?

 

 Co to jest izolacyjność akustyczna ?

– to zdolność poszczególnych elementów budynku do zapobiegania przenoszenia się dźwięków. W budynkach rozróżniamy dwa typy dźwięków; powietrzne (rozmowa, muzyka) uderzeniowe (odgłosy chodzenia) nazywamy to 'hałas bytowy ’.

 Czy akustyka domów szkieletowych jest gorsza ?

– jest to najczęściej wymieniana wada domów szkieletowych ! Jest w tym trochę racji, sama konstrukcja domu sprzyja przenoszeniu się różnych dźwięków i jej lekkość a czasami wady wykonania. 
Drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem akustycznym co innego konstrukcja ściany np. działowej, która obłożona tylko płytą gipsową daje efekt jak pudło rezonansowe, wzmacniając dźwięki! Oczywiście ściany i stropy wykonane w ten sposób nie zapewnią komfortu w domu i są błędem!

Największy wpływ na komfort akustyczny mają wszystkie gładkie powierzchnie (ściany, sufity, podłogi, duże przeszklenia) i to dotyczy również domów murowanych! Dźwięki odbijają się od nich i przenoszą się do innych pomieszczeń. Do najczęstszych wykończeń w nowoczesnym budownictwie zaliczyć można płyty gipsowo-kartonowe, które tworzą równe i gładkie powierzchnie do tego dochodzą otwarte przestrzenie w domach; otwarte salony, duże przeszklenia, wentylacja mechaniczna !?

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Czy wentylacja mechaniczna ma wpływ na komfort akustyczny ?

– nie tyle sama wentylacja pogarsza nam akustykę, ile pewne części tego systemu, które wymagają swobodnego przepływu powietrza w budynku.

Elementem mającym na to wpływ to szpary pod drzwiami wewnątrz budynku często to nawet 2 cm, pozwalają na płynny przepływ powietrza, niestety także dźwięki przedostają się bez problemów.

Słyszalne mogą też być szumy całej instalacji, ale w domach szkieletowych mamy dużo miejsca na rury i często stosuje się większe przekroje rur gładkich, które są ciche. W newralgicznych miejscach tam, gdzie wymagane jest zastosowanie rur spiralnych, są dodatkowo wygłuszone !

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ?

– zaczynając od projektu, należy podzielić dom na strefy dzienną i nocną, wtedy dla osób wymagających jesteśmy w stanie oddzielić je ścianką o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Konstrukcyjnie też można wiele zrobić ! Ściany działowe — należy w konstrukcję zastosować izolacje, która dobrze izoluje akustycznie np. wełny skalne lub wełny drzewne do tego podwójne płytowanie, płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowe. Możemy także zakupić izolacje dedykowane dla izolacji akustycznej!.

Stropy- to ciekawy temat, bo nawet w domach murowanych kiepsko izolują dźwięki. Stropy drewniane możemy w dość prosty sposób polepszyć, by ich izolacyjność akustyczna była bardzo dobra. Sposób, który przedstawię, jest zaczerpnięty z Norwegii, gdzie większość domów jest w części wynajmowana. Żeby wszyscy mieli wysoki komfort mieszkania, stropy są tam szczególnie ważne.

Na stropy stosuje się płyty MFP z otworami zamiast zwykłych, które w połączeniu z pozostałymi warstwami rozpraszają dźwięki. Następnie na te płyty stosuje się płyty z włókien drzewnych, różnych grubości płyty te cechują się dużą porowatością i dobrą izolacyjnością, następnie na to układamy płyty gipsowo-włóknowe lub zwykłe gipsowe, można dwie warstwy i panele. Można, zamiast tego zastosować wylewki, ale to wymaga wzmocnienia konstrukcji stropu ! W konstrukcję samego stropu także stosujemy wełnę skalną lub drzewną. Stropy mają tendencje do skrzypienia, by temu zapobiec, płyty układamy na kleju montażowym lub paskach z cienkiego filcu.

Płyta MFP  akustyczne

Wykończenie wnętrz  a akustyka  ?

– tak wykończenie wnętrza ma bardzo duży wpływ na komfort akustyczny domu, mieszkania !

Ponieważ gładkie powierzchnie pogarszają akustykę, to porowate będą ją polepszać ! Dlatego najlepiej stosować do wykończeń materiały o różnych strukturach.

Drewno w różnych formach, dywany, farby, meble, zasłony, tapety to wszystko jest w stanie polepszyć nam komfort. Na rynku jest wiele rozwiązań dla tego zagadnienia, specjalne tłumiki dla przejść wentylacyjnych, uszczelki, kleje, systemy izolacyjne, płyty gipsowe z otworami itp.

płyty gipsowe 
 

wykończenie  sufitu w drewnie


Cała branża budowlana korzysta z różnych rozwiązań.

i co chwile pojawiają się nowe,

bo czy to budownictwo szkieletowe, czy tradycyjne,

dążymy by żyło się nam w domu komfortowo!


Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(7)

 1. Anonimowy 6.11.19

  Może Pan coś napisać o stropach Leca Byggeplank ? Czy to jest popularne w Norwegii. Jak z akustyką?

 2. Moc Drewna 6.11.19

  Nie wiem czy popularne spotykam czasami. Miałem okazje rozbierać taki strop i ściany było to bardzo kruche! Strop bardzo przenosił drgania i dlatego zmienialiśmy go na drewniany .

 3. Bardzo ciekawie wszystko wytłumaczone. Dobra akustyka w domu to podstawa, inaczej psuje to poczucie komfortu. Na szczęście teraz możliwe jest zastosowanie odpowiednich metod, które służą do wytłumienia hałasu rozprzestrzeniającego się pomiędzy pomieszczeniami 😉

 4. 4insulation 9.04.20

  Mozna jeszcze opisać mity na temat izolacji akustycznej które często sie powtarza 🙂

 5. Moc Drewna 14.04.20

  Nie znam żadnych mitów, może podpowiesz?

 6. Tomasz 18.01.21

  Witam, czy przy zastosowaniu belek stropowych 45×215 wystarczy do izolacji akustycznej wełna skalna 10cm?

  1. Mariusz Paluszek 24.01.21

   Witam, lepiej dać 15 cm wełny skalnej. Pozdrawiam

Write A Comment