Kilka wskazówek  na temat ocieplania  domów szkieletowych .

 

Ocieplenie domu — jedna z ważniejszych czynności, do której należy podejść z wielką starannością. Jeżeli na tym etapie prac popełnimy błędy, będzie to miało wpływ na dalszy komfort, rachunki, a także trwałość konstrukcji!

Izolowanie domu to jedna z moich ulubionych prac wiem, że dla większości to najgorsze zajęcie na budowie, a to z powodu gryzącego pyłu. To prawda ze wełna pyli, jaka by nie była — dlatego należy stosować odpowiedni ubiór! Gdy zaopatrzymy się w odpowiedni ubiór i narzędzia to praca jest całkiem lekka.

Przy układaniu izolacji widzimy, jak dom nabiera masy. Szkielet wypełnia się i staje się solidniejszy, cieplejszy a w domu robi się cicho i przytulnie — chociaż to nadal budowa.

Na tym etapie możemy szczegółowo zobaczyć wszystkie elementy konstrukcji, to też ostatni moment na ewentualne poprawki.

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Od czego zaczynamy ?

Oczywiście od wyboru izolacji termicznej ! Nie chcę tu się rozpisywać o wszystkich rodzajach (poświecę temu osobny artykuł) opiszę tylko te, które uważam za optymalne dla konstrukcji drewnianych !

Wełna jaka?  Drzewna, Celulozowa, Owcza, Konopna?

Mineralna !

Skupię się dzisiaj na wełnach mineralnych ! To one są najczęściej stosowane w budownictwie drewnianym, szczególnie wełny skalne ! To najlepsze rozwiązanie w tej technologii, dlatego że mają dużą wytrzymałość ogniową, są otwarte dyfuzyjne, dobrze izolują akustycznie, odporne chemicznie i biologicznie. Wełny dostępne są w płytach i matach, o różnych rozmiarach, gęstościach i parametrach technicznych.

Zanim dokonasz wyboru konkretnego produktu, dowiedz się u producenta, który nadaje się do twoich potrzeb — dlatego że różnią się zastosowaniem !

Ważne ! Przed układaniem wełny sprawdź wilgotność drewna ! Nie należy izolować ścian, których wilgotność wynosi powyżej 15%.

Techniki układania wełny .

Podstawą jest oczyszczenie całej konstrukcji z zanieczyszczeń, kurzu, trocin zaległych kawałków drewna. Otwieramy paczkę wełny i pozwalamy, by się rozprężyła. Mierzymy szerokość i docinamy !

Trudno powiedzieć ile szerszą wełnę docinamy, bo to zależy od gęstości wełny, waszej wprawy w docinaniu i szerokości kawałka. Są wełny, które docinam 5 mm szerzej i takie co 2 cm. Należy dociąć tak, by było ciasno, lecz nie upychać na siłę. Mniejsze kawałki potrzebują mniejszy nadmiar ! Musimy docinać i układać starannie, jeśli gdzieś powstaną szpary lub braki w izolacji, pojawią się mostki termiczne, których efektem może być zawilgocenie ścian i pleśń.

Jeżeli układamy kilka warstw, robimy to z przesunięciem, by łączenia się mijały. Jeżeli wełna nam wypada np. z dachu lub sufitu stosujemy sznurek lub taśmy nylonowe, które przytrzymują izolację.

instalacje w wełnie                  Dopasowywanie do konstrukcji           układanie płyt

 
Należy zwracać uwagę na oznaczenia jakie producent zamieścił na izolacji ! 
np.  Rockwool ma produkt o nazwie  Flexi A-plater, płyty posiadają  znaczniki na dwóch krawędziach (takie ciemne paski) , oznaczają one że te krawędzie są elastyczne i nie należy ich odcinać !

zdjęcia  ze strony www.rockwool.no

wkładamy najpierw tą strunę z zieloną kreską.

następnie dociskamy do słupka,  jednocześnie wpychając całość.

całość wyrównujemy i gotowe ! Strony, które mają znaczniki ułatwiają montaż i rozprężanie całej wełny, przy wełnach sztywnych jest to bardzo fajny patent.Róbmy z głową !

Jak ułożyć wełnę w newralgicznych miejscach?

  Należy docinać starannie, zachowując zasadę, by włókna wełny były prostopadle do źródła zimna!

 Narzędzia do prac  z wełną!

Podstawowym narzędziem jest nóż dedykowany do wełny mineralnej, pozwala on łatwo i precyzyjnie ciąć różne grubości wełny.

Dla osób zajmujących się tym zawodowo są specjalne stoły, na których możemy regulować  kąty, grubość  z dociskiem.
Można także zbudować samemu  podobny stół z materiałów dostępnych na budowie.

Kolejnym elementem poprawiającym  prace jest ubranie ochronne, okulary, rękawiczki maski pyłowe.


Jak chronimy wełnę ?

Wełna powinna leżeć pod dachem, by nie namokła (sprawdźmy, w jakich warunkach przechowuje je sprzedawca), mimo że znajduje się w opakowaniu, należy ją chronić przed warunkami atmosferycznymi.

By chronić wełnę w konstrukcji, należy stosować wiatroizolację od zewnątrz (by zimne powietrze nie dostawało się do środka) i paroizolacje od środka (by para wodna nie wnikała do środka).

By wełna miała deklarowane właściwości, należy prawidłowo dobrać grubość do ścian, dachu oraz stosować ściany wentylowane otwarte dyfuzyjne !

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Write A Comment