Jednym z najważniejszych cech współczesnych domów jest ich energooszczędność! Chyba każdy się z tym zgodzi? 

Żeby domy spełniały wymogi domu energooszczędnego, powinny być dobrze izolowane termiczne oraz być szczelne. Izolacje takie jak np. wełna, narażone są na różne czynniki, które mogą pogorszyć ich parametry, a nawet zniszczyć konstrukcję, dlatego trzeba je chronić w wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Do tego służą folie Paroizolacyjne i Wiatroizolacyjne membrany.

Domy szkieletowe ze względu na ilość izolacji należą do tych, w których należy szczególnie staranie do tego tematu podejść. Zastosować odpowiednie folie we właściwych miejscach ! 

Prawidłowo zamontowane folie i membrany, zmniejszą nam rachunki za ogrzewanie, a izolacja termiczna będzie miała optymalne właściwości i przedłużymy żywotność całego domu.

Folie Paroizolacyjne


Nazywane również folie paroszczelne lub opóźniacze pary.

Definicja z Wikipedii

Paroizolacja — warstwa w ścianie, dachu lub stropie, której zadaniem jest przeciwdziałanie przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń do zewnętrznych warstw przegrody.


W domu oddychamy, gotujemy, pierzemy, suszymy i wydzielamy dużo wilgoci, która przenika do ścian i dachu. Gdyby zbyt dużo wilgoci dostało się do izolacji termicznej, pogorszy to właściwości izolacyjne, mogą powstać pleśnie. Para po kontakcie z zimnem skropli się i będzie powodować gnicie konstrukcji. Dlatego folie paroizolacyjne są takie ważne.

Folie paroizolacyjne nie zatrzymują pary w 100% (para to gaz) część przenika przez samą folię, a część to wynik uszkodzeń (dziurki po zszywkach) lub niedokładnego położenia. Dlatego, ważne są ściany otwarte dyfuzyjnie!

Dodatkowym atutem układania paroizolacji jest uzyskanie dużej szczelności budynku!Jak rozumieć pojęcie szczelności budynków?

Szczelność budynków, rozumiana jako szczelność przegród budowlanych i połączeń między przegrodami, jest istotną cechą każdego budynku. Zarówno przepisy budowlane, jak i badania pokazują, że należy dążyć do osiągnięcia całkowitej szczelności przegród budowlanych i połączeń między nimi. Wysoka szczelność ogranicza straty ciepła, eliminuje zagrożenia budowlane spowodowane zawilgoceniem przegród i umożliwia osiągnięcie systemom wentylacji/klimatyzacji optymalnych warunków działania.

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie

Jaką folię paroizolacyjną wybrać?


Do wyboru mamy folie zwykłe, z powłoką aluminiową i aktywne.

Sprawdziłem kilka rodzajów i ceny.

– zwykłe folie od 1 zł –  4 zł za 1 ㎡

– z aluminium od 1,6 zł – 7,5 zł za 1 ㎡

– aktywne od 2,5 zł – 14 zł za 1 ㎡
Porównałem parametry i ceny i doszłam do wniosku, że płacimy za firmę i marketing, bo znaczących różnic nie ma! Dodam, tylko że producenci robią wszystko, byśmy się nie mogli się połapać dokładnych parametrach, nie podają wszystkich danych, używają różnych przeliczników, metod badań, trzeba często kalkulatora, by to wyliczyć.


Kilka rad odnośnie foli paroizolacyjnych !


Najlepszym wyborem są folie zwykłe nie ważne, jaki kolor! Najlepiej by były przezroczyste, widzimy wtedy czy izolacja była dobrze położna, widać konstrukcję (łatwiej mocować kolejne elementy), gdy wystąpi zawilgocenie, to jesteśmy w stanie je zauważyć.

Paroizolację możemy przykryć rusztem i dodatkową warstwą wełny (najczęściej 5 cm), ale nie więcej niż 7 cm.

Folie z aluminium nie nadają się do pomieszczeń ogrzewanych nadmuchowo i tam, gdzie paroizolacja jest za rusztem instalacyjnym — po prostu nie będą spełniać funkcji odbijania ogrzewania. Zalecam do pomieszczeń, gdzie są grzejniki lub promienniki ciepła i jeżeli folia znajduje się zaraz za płytą kartonowo-gipsową.

Paroizolacje aktywne — najdroższe i o najsłabszych parametrach ! Różnią się od pozostałych tym, że magazynują wilgoć, w zimę działają jak zwykła folia, a latem odwrotnie wpuszczają wilgoć. Podchodzę do tego sceptycznie, bo o ile można wymyślić inteligentny materiał, to nie mamy pewności, jak ona spisuje się w dłuższym czasie (szczególnie że nie jest tani) i czy pyły z wełny nie będą zatykać porów. Nie należy jej stosować, gdy ściana czy dach nie jest otwarty dyfuzyjnie ! Czyli jak macie OSB na ścianie lepiej jej nie dawać.


Wytrzymałość nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru, na folie paroizolacyjne nie działają żadne siły.
Najważniejsze jest staranne wykonanie i klejenie wszystkich połączeń i przejść (rury, kable). Mocujemy na zszywki lub taśmy klejące.

Wiatroizolacja

 

Wiatroizolacja to bariera dla wiatru, wilgoci, kurzu. Służy do ochrony ścian domów szkieletowych przed przewianiem, jednocześnie pozwala wydostać się parze wodnej.

Dzięki zastosowaniu wiatroizolacji chronimy izolację termiczną i samą ścianę przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegamy wywiewaniu ciepła. Najlepiej stosować jak najszersze rolki, by ograniczyć ilość połączeń.

Wiatroizolację starajmy się połączyć z izolacją poziomą podwaliny, by wiatr nie podwiewał. Dokładnie oklejamy wokół okien, drzwi, krokwi, przepustów instalacyjnych i wszystkie ewentualne połączenia specjalnymi taśmami i zalecanymi przez producenta. Do mocowania używamy gwoździ typu papniak, w takich miejscach by były dociśnięte np, łatą. To dlatego, że wiatroizolacja pracuje i gdy zostawimy zszywkę lub gwoździa, po kilku tygodniach może zrobić się dziura.

Wiatroizolacje mają odpowiednie nadruki, które pokazują jaką stroną układać i jakie zakłady robić. Jest to bardzo ważne, by folia spełniała swoje funkcje. Producenci także określają, jak długo możemy folie wystawiać na działanie promieni UV — najczęściej jest to 3-4 miesiące po tym okresie folie tracą swoje właściwości. Dostępne są też wiatroizolacje dla elewacji o otwartych szczelinach, wtedy określa się maksymalną wielkość dopuszczalnej szczeliny.

Sprawdziłem też kilka popularnych wiatroizolacji — parametry bardzo podobne a ceny od 2 zł do 5 zł za 1 ㎡. Różnice największe są przy wytrzymałości i wodoodporności i przemawiają na korzyść tych droższych foli. W przypadku wiatroizolacji wytrzymałość jest dość istotna, należy wiedzieć, że folia cały czas drży, wibruje poruszana przez podmuchy wiatru.

Z doświadczenia polecam produkty TYVEK, rozbierałem 20- letnie ściany z tymi foliami i powiem, że poza tym, że zesztywniały i wyblakły trzymały się dobrze.

Membrany dachowe 

Chociaż to bardzo popularne rozwiązanie w Polsce i wybór jest duży, jestem przeciwnikiem stosowania membran dachowych na dachy! Jest to tanie rozwiązanie, szybki montaż i skutecznie wentyluje izolację dachową, ale jest nietrwałe!
 Pomimo że producenci zapewniają lata gwarancji, nikt z nas nie wie, co tak naprawdę z nimi będzie, są dość krótko na rynku.

Fora internetowe pełne są problemów z tym materiałem, najczęściej uszkadzają się mechanicznie, podczas montażu dachówki lub gdy ptaki, lub kuna dostanie się do środka. Po takich uszkodzeniach nic więcej nie chroni nam izolacji dachu.

 Polecam pełne deskowania i papy lub membrany do stosowania na deskowanie.

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(3)

  1. Marcin 29.06.19

    Z jednej strony piszesz że nie polecasz membrany z drugiej że tak ale na deskowanie. Jak to właściwie jest. Ja będę stawiał parterówkę więc problem mały. Przy poddaszu użytkowym najlepsze rozwiązanie wg mnie to krokwie, membrana, kontrłata, deskowanie, papa/membrana (w zależności kiedy będzie pokrycie i jaki materiał nam lepiej pasuje). Tak jak w skandynawi

  2. Mariusz Paluszek 29.06.19

    Nie polecam membran dachowych jako jedyne poszycie dachu! Membrana i deskowanie tak, oczywiście membrany do stosowania na deskowanie. Przekruj który chcesz zastosować jest bardzo dobry! Możesz zamiast membrany na krokwie użycz wiatroizolacji będzie taniej i też dobrze.

  3. Marcin 3.07.19

    Akurat handluje tymi rzeczami więc mam tanio 🙂 jesteś jedynym chyba gościem który myśli i robi tak jak powinno się robić. Jak widze wszedzie szkielet 15 cm obity plytą osb i na to ewentualnie bezpośrednio styropian to nóż się w kieszeni otwiera jak to będzie gniło. W polsce tylko cena sie często liczy i na tym inwestor głownie się skupia. Brak wiedzy na temat wentylacji. I niestety słabi majstrzy w 90%.

Write A Comment