Kilka słów o rozwiązaniach konstrukcyjnych elementów w domach szkieletowych.

Konstrukcja domu szkieletowego składa się z wielu elementów, które muszą przenosić wiele obciążeń i na kilku z nich chciałbym się skupić. Przedstawię rozwiązania narożników, nadproży okiennych i drzwiowych, podciągi.

Posiłkować będę się zdjęciami zrobionymi z moich realizacji, jak i na potrzeby tego artykułu zrobiłem modele z klocków imitujących belki i słupki.

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Każdy, kto chce budować dom samemu, znajdzie tu kilka ciekawych rozwiązań! Często nie macie projektu wykonawczego, więc to powinno wam pomóc.

Pamiętajcie ! Przekroje belek ich rozmieszczenie i sposób montażu powinien być zaprojektowany i obliczony przez konstruktora! Nie należy stosować tych rozwiązań jeden do jednego! Każdy projekt domu musi mieć indywidualny projekt konstrukcji!


Zdjęcia przedstawiają przykładowe sposoby budowy elementów konstrukcyjnych.

Zacznijmy od narożników domu.

Narożnik taki powstaje, gdy zbijamy dwie gotowe ściany razem. Wcześniej te ściany zbijamy np. na stropie i stawiamy. Dobrze jak rozstawy słupków pasują do szerokości płyt, które będą poszyciem zewnętrznym budynku.

Podwalinę mocujemy tak do fundamentu, by przy okazji złapać co drugi słupek. Zastosujmy kątowniki metalowe co 1,2m..

Często materiał jest lekko krzywy, by ułatwić sobie pracę, starajmy się wszystkie słupki, obracać w jednakową stronę!

Konstrukcja ściany dla okna !

Dzisiaj potykamy się z dużymi przeszkleniami, trzyszybowymi oknami, które ważą często powyżej 200 kg, to wymaga odpowiedniej konstrukcji, by okno utrzymać.

Kolejnym wyzwaniem jest konstrukcja nad oknem, która musi przenosić obciążenie stropu, ściany i dachu tak, by okno nie uległo zgnieceniu i zniszczeniu. Nad oknami i drzwiami robimy nadproża

Nadproże nad oknami lub drzwiami

D- nadproże, dwie belki zbite razem, postawione na sztorc. Przy dużych obciążeniach trzeba zastosować drewno konstrukcyjne BSH, jest to drewno klejone. Gdy rozpiętości nie są duże, wystarczy zbić razem dwie belki o przekroju 195 × 45, to wystarcz nad drzwiami i niewielkimi oknami.

A- słupki, które przenoszą cały ciężar na fundament, czasami trzeba dać podwójnie, zależy od obciążeń.

B- słupki, które stabilizują całą konstrukcję, od podwaliny do oczepu górnego.

C- belka pozioma pomaga w montażu nadproża, najpierw zbijamy słupki A z C, następnie wkładamy belkę, która tworzy nadproże. Jest też wyznacznikiem szerokości ściany, to dlatego, że nie zawsze szerokość nadproża jest taka jak ściany.

E- słupek konstrukcji, przy rozstawie co 60 cm czasami może słupek trafić nad oknem lub drzwiami.

 F- słupki, które przenoszą ciężar okna na fundament.

G- pas dolny stabilizuje słupki znajdujące się pod oknem.

Przykład nadproża z drewna BSH nad oknem.

Nadproże i konstrukcja pod oknem.

Jeżeli w budynku znajdują się podciągi lub jakieś inne belki nośne, które potrzebują oparcie, to należy zastosować słupy. Mogą się znajdować w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Słupy także możemy zrobić ze zbicia kilku słupków konstrukcyjnych lub użyć drewna BSH.

Należy pamiętać, że gdy mamy taki słup na pierwszym piętrze należy go przedłużyć aż do fundamentu, by ciężar tam się oparł.

Czasami trzeba zastosować inne rozwiązania np. kolejne nadproże, tutaj konstruktor powinien to przewidzieć i odpowiednio zaprojektować.

Tutaj widać słupy podtrzymujące belkę kalenicową, dodatkowo można zauważyć, że okna nie mają nadproży, a to dlatego, że ściany szczytowe ich nie potrzebują! Cały ciężar dachu jest na belce kalenicowej, którą podtrzymuje słup w ścianie.

Zdjęcie powyżej pokazuje, że w niektórych miejscach są potrzebne nadproża a w innych już nie. Belka kalenicowa jest rodzajem podciągu. Tam, gdzie potrzebujemy dużych rozpiętości, możemy zastosować belki stalowe lub drewno klejone BSH.

Stal w domu szkieletowym ?

Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie podciągów stalowych, pozwalają uzyskać duże rozpiętości przy mniejszych przekrojach, co pozwala je schować w stropie. Bardzo łatwo jest połączyć drewno ze stalą, co daje dużo możliwości.

Na zdjęciu widać między stalą a drewnem podkładki z foli. Drewno nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu ze stalą i betonem.

Konstrukcja stropu

Jeżeli chodzi o strop, to możemy zastosować belki dwuteowe, które pozwalają na duże możliwości z przekrojami stropu, daje nam to możliwość schowania wielu instalacji i wygłuszenia. Często stosuje się drewno KVH, które ma lepsze parametry od zwykłego.

Pamiętajmy, by belki stropowe leżały dokładnie nad słupkami. Na krawędzi całego stropu też powinna być belka, która utrzymuje inne w pionie i tworzy podparcie dla ściany kolejnego piętra.

Jeszcze raz przypominam wszystkie przekroje belek, słupów, nadproży powinny być przeliczone przez konstruktora!

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna


https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(3)

  1. Anonimowy 12.11.19

    Piszecie, że belki dwuteowe są problematyczne przy wznoszeniu na placu budowy (przy prefabrykacji natomiast używa się stołów motylkowych), w takim razie czy w Skandynawii praktykuje się wznoszenie ścian jak to amerykanie określają "double stud wall" – coś jak tutaj (ale bez OSB) http://riverdalenetzero.ca/PHOTOS/WALL_DETAILS/Raising%20the%20double-stud%202×4%20walls%20-09.JPG (cała galeria tutaj http://riverdalenetzero.ca/PHOTOS/WALL_DETAILS/ ) lub "larsen truss" ?

  2. Mariusz Paluszek 13.11.19

    Nie spotkałem się by w ten sposób robiono konstrukcję w Norwegii . Rozumiem że chodzi o zniwelowanie mostków termicznych, są już inne materiały które świetnie się do tego nadają. Mam na myśli belki z wklejoną izolacją termiczną ., podobne drewno stosuje się już do produkcji okien.

Write A Comment