Deskować dach czy nie deskować? Oto jest pytanie!

Deskowanie lub płytowanie polega na zrobieniu poszycia dachu z desek, lub płyt, przybitych bezpośrednio lub pośrednio do krokwi. Na deskowanie mocowana jest papa lub membrana, nazywamy taki układ kryciem wstępnym.

Najczęstszym pytaniem na forach budowlanych jest — czy deskować dach może membrana wysoko paroprzepuszczalna wystarczy?. Oczywiście toczą się dyskusje zwolenników i przeciwników obu rozwiązań.

Chciałbym pomóc wam dokonać trafnego wyboru, bo pamiętajmy, że dach, to po fundamencie najważniejsza sprawa i nie ma nic gorszego, jak nam się leje na głowę! Zły wybór może ponieść za sobą duże konsekwencje, ryzyko przecieków, zniszczenie izolacji termicznej oraz wnętrza budynku.

Jako cieśla, który w sierze trochę dachów zrobił, drugie tyle wyremontował starych niejednokrotnie 40 50-letnich, coś na ten temat mogę powiedzieć i raczej większość fachowców to potwierdzi.Róbcie pełne deskowanie dachów!

Pełne deskowanie dachu, czy to drewnianego, czy murowanego, zapewni wam długie lata bezproblemowego funkcjonowania dachu, przedłoży jego żywotność i wielu jego elementów.

Główne zalety tego rozwiązania

– poprawienie sztywności całej konstrukcji.

– dodatkowa bariera chroniąca izolację termiczną.

– polepsza izolacyjność akustyczną dachu.

– wydłuża żywotność położonych na nim pap i membran.

– pozwala w czasie przesunąć docelowe krycie dachu.

– chroni przed zniszczeniami, gdyby dostały się do środka gryzonie, ptaki, osy.

– pozwala lepiej uszczelnić przejścia instalacyjne lub kominowe.

– łatwość racy na dachu, przy kolejnych etapach np. bicie łat.

– usztywniony dach zapobiega pęknięciom płyt gipsowo-kartonowych.

– mamy dowolność w wyborze pokrycia dachowego.

Co możemy zaliczyć do wad tego rozwiązania?

– dodatkowy koszt materiałów i robocizny.

– trzeba wykonać szczelinę wentylacyjną.

– zwiększenie wagi dachu.

Ciężar dachu wzrasta nam co prawda nie wiele, zaledwie około 15 kg na metr kwadratowy, jest to tyle samo, co 2 cm mokrego śniegu.

Dlaczego w Polsce popularne są membrany dachowe?

Chcemy budować domy jak najtaniej, więc wybieramy najtańsze rozwiązania, niestety dotyczy to większości naszych decyzji budowlanych. Wystarczy kupić rolkę za 1000 zł, takera i dach przykryty!

Nic bardziej mylnego! Nawet najdroższe membrany nie dają nam pewności, że dach będzie szczelny.

Producenci dają wieloletnie gwarancje, ludzie kupują i myślą, że mają spokój na lata.
A ilu wykonało dach zgodnie z zaleceniami producenta? Druga sprawa to, kto widział membrany, które mają 30 lat ?

https://drewnamoc.blogspot.com/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Ja ściągałem piętnastoletnie i były tak kruche, że trzeba je było wymieniać !

Membrany są wrażliwe na promienie UV, jeżeli zostawimy je za długo na działanie światła słonecznego to jeszcze przed skończeniem dachu, będą się nadawały do wyrzucenia!

Zaczyna nas otaczać bylejakość !

Co powinniście wiedzieć o dachu?

Dachy pokryte dachówką mają 90% szczelności! Oznacza to, że 10% opadów dostaje się pod dachówkę.

Co jeszcze może się tam znaleźć?

Wraz z wiatrem przedostaje się woda, śnieg, piach, liście, pyłki drzew, gałązki, owady, po kilku latach nazbiera się tego bardzo dużo. Teraz wyobraźcie sobie, że waszą izolację termiczną i całe wnętrze domu chroni tylko cienka membrana, która z każdym rokiem pogarsza swoje właściwości! Dodatkowo ciągle pracuje, podatna na podmuchy wiatru przeciera się na krokwiach, piasek i inne zanieczyszczenia też robią swoje!

Dość częstym gościem bywają gryzonie, w Polsce Kuny to najczęstsi lokatorzy, potrafią narobić ogromnych zniszczeń na tysiące złotych.

Membrany dachowe łatwo uszkodzić w trakcie układania samego dachu, przy pracy ekip, może zdarzyć się upuszczenia narzędzi, odłamki dachówek też są ostre. Sam wiem, że nie da się czegoś nie upuścić!

Przykład jednego z moich remontów dachu z pełnym deskowaniem!

Stary dach z lat 60 tych, zaczęły właścicielowi spadać dachówki z pierwszych rzędów. Rozebraliśmy kilka rzędów dachówek, okazało się, że trzy pierwsze łaty zgniły totalnie! Powodem ich zgnicia było zaleganie zanieczyszczeń, było tam mnóstwo starych liści, błota, gałęzi, to wszystko trzymało wilgoć, która tam naturalnie jest, do tego wszystkiego zatkały się otwory, które były odpowiedzialne za wentylacje całej połaci. Resztę łat uratowały dachówki wentylacyjne!

Myśleliśmy, że czeka nas kompleksowa wymiana dachu, ale po oczyszczeniu wszystkiego okazało się, że stara papa, zwykła wstępnego krycia, 1 mm grubości była w stanie idealnym!

Wystarczyło oczyścić dach, wymienić trzy rzędy łat i kawałki kontrłat, dachówki z powrotem i gotowe.
Najważniejsze w dachu jest krycie wstępne! To ono chroni nam cały dom przed przeciekami, nawianą wilgocią, zanieczyszczeniami, skroplinami, zwierzętami. Dlatego solidne deskowanie jest tak istotnym detalem w dachu. Oczywiście należy zadbać o szczelinę wentylacyjną, z którą większość z was ma problemy, ale o tym poczytacie w osobnym artykule TUTAJ.

Spokój na długie lata to deskowanie i papa!

Jak wykonać deskowanie ?

Wiem, że używacie desek szalunkowych, mogą być, ale trzeba je oczyścić, pozbawić gwoździ, wysuszyć, grubości minimum 25 mm.

Najlepszym rozwiązaniem są deski suche pióro-wpust, nie trzeba impregnować i wystarczą grubości 19 mm. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie płyt OSB (to jedyne miejsce, gdzie je toleruje) lub MFP grubości 15 mm, mocujemy gwoździe lub śruby.

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(1)

 1. Anonimowy 18.07.20

  Czy taka konstrukcja dachu będzie prawidłowa?
  1. Krokwie (co 60 cm)
  2. Na krokwiach deska elewacyjna 19 mm nad okapami i nawisami (tam gdzie będzie widoczna – brak podbitki)
  3. Na pozostałej części dachy STEICO Phaltex (bitumowy) 12 mm (15?) z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej na szczycie dachu
  4. Membrana wiatroizolacyjna (lub papa)
  5. Kontrłaty + przykrycie szczeliny
  6. Łaty
  7. Blacha (trapez lub na rąbek).

Write A Comment