Zastanawiacie się, jaką elewacje wybrać?


Drewniana? tynk? a może musicie mieć elewację nierozprzestrzeniającą ognia (NRO)?

Opiszę kilka różnych elewacji a także jak o nie dbać!

Jakie funkcje pełni elewacja w domu?


Głównym zadaniem elewacji jest ochrona ścian przed warunkami zewnętrznymi, deszczem, wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi a także ma role estetyczne.
Istotnym zadaniem jest usztywnienie całego budynku, niestety jest to często pomijany fakt przez konstruktorów.  Zaletą elewacji szczególnie tych na rusztach to wentylacja  poszycia ściany, możemy w ten sposób dbać o odpowiednią wilgotność. izolacji termicznej, wpuszczając powietrze w odpowiednich miejscach, tworzymy obieg, który zapewnia cyrkulację w ścianie.

https://mocdrewna.pl/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie

Jakie rodzaje elewacji spotykamy w domach szkieletowych?Elewacje drewniane są to najczęściej deski elewacyjne, mocowane pionowo lub poziomo do rusztu drewnianego, dostępne w różnych wzorach i rozmiarach.
Coraz częściej spotykane są elewacje ażurowe, są to listwy różnych rozmiarów mocowane ze szczeliną między sobą. Ten rodzaj elewacji wymaga specjalnych wiatroizolacji!
Deski elewacyjne są łączone ze sobą na różne sposoby, na mijankę, pióro wpust, zakładkę lub ze szczeliną, za pomocą gwoździ lub wkrętów.

Jaka powinna być deska elewacyjna?


Deska elewacyjna powinna mieć grubość minimum 19 mm a najlepiej 21 mm, poniżej tych grubości  narażeni jesteśmy na jej krótką żywotność. Drewno powinno być impregnowane ciśnieniowo! Elewacja jest to element domu, najbardziej narażony na warunki atmosferyczne.

Nie wiem, dlaczego w Polsce impregnuje się drewno na konstrukcję domu, a nie impregnuje się na elewację. Przecież konstrukcja nie jest narażona tak jak elewacja.

Deska elewacyjna drewniana, najlepiej jak jest szorstka od strony widocznej a heblowana od tyłu. Takie rozwiązanie daje lepszą przyczepność dla farb, które będziemy stosować i mimo wielu warstw nie będzie nam się łuszczyć, tył deski poprzez heblowanie podwyższa ogniochronność elewacji.

Jak dbać o elewację drewnianą?


Każda elewacja wymaga pielęgnacji, mycie elewacji raz w roku i malowanie co 5 lat to powinien być wasz nawyk. Dla osób leniwych są dostępne elewacje olejowane ciśnieniowo, które mają 10 lat gwarancji, po 3 – 4 latach pokrywają się naturalną patyną. Taki sam efekt można uzyskać, stosując większość gatunków drewna i ich nie malując.
Dla inwestorów z nieco lepszym portfelem wymyślono produkt (bo nie jest to gatunek drewna) nazywa się Accoya. Jest to panel elewacyjny z sosny Nowozelandzkiej poddany obróbce chemicznej, producent daje 50 lat gwarancji bez malowania. Montaż podobny do układania paneli podłogowych domu!


Elewacje z płyt cementowo-włóknowych są alternatywą dla drewnianych, mają bogatą gamę kolorów i faktur ich trwałość, łatwość montażu i utrzymania jest ich główną zaletą, są coraz częściej spotykane w budownictwie szkieletowym.


Sposób montażu podobny jak w elewacjach drewnianych, montujemy na wcześniej przygotowany stelaż. Płyty wymagają zastosowania specjalnych uszczelek gumowych i należy robić dylatacje między nimi.
Za każdym razem należy zapoznać się z informacjami od producenta.
Dużą zaletą tego typu elewacji jest fakt, że spełniają wymogi NRO, czyli elewacji nierozprzestrzeniającej ogień.

Elewacje z tynkiem są chyba najpopularniejsze w Polsce, chociaż sam tego nie rozumiem. Domy udają murowane, chociaż nimi nie są!
Tynk wymaga bazy, na którą będzie nałożony, jest to często przyczyną wielu nieporozumień i błędów w doborze materiałów. Najprostszym rozwiązaniem, jest zastosowanie wełny elewacyjnej, płyt z włókna drzewnego lub płyt gipsowo-włóknowych.


Żeby uzyskać ścianę otwartą dyfuzyjnie, najlepsze są opcje wyżej wymienione, ale dla osób chcących zastosować styropian też jest opcja! Możemy używać styropianu jako bazę, ale musi on mieć szczelinę wentylacją, co niestety sprawi, że nie będzie pełnił funkcji izolacji termicznej! 
Uważam że troszkę mija się to z celem!
Tynk zastosowany do takiej elewacji powinien mieć możliwie najmniejszy opór dyfuzyjny!
Można spotkać także elewacje, z łupka, blachy, cegły!

Jak widzicie, nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj elewacji, praktycznie wszystkie dostępne na rynku można zastosować! Należy pamiętać o odpowiednim poprowadzeniu powietrza za elewacją lub zastosowaniem materiałów o niskim oporze dyfuzyjnym.
Warto dobrze zabezpieczyć je przed gryzoniami, owadami, ptakami!

Pamiętajcie, każda elewacja wymaga od na opieki i pielęgnacji by dom prezentował się ładnie i świeżo. Niektóre elewacje ułatwiają mocowanie zewnętrznych elementów domu, pomagają w dostępie do wnętrza ściany, czy też chronią przeciwpożarowo, należy to wszystko brać pod uwagę, gdy dokonujemy wyboru!


Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(3)

  1. U nas drewno przegrało z odległościami od granicy. 6m to jest kosmos i relikt z czasów, kiedy domy paliły się kilka razy w roku. Obecnie pożar mamy raz na kilka lat, a system reagowania nie pozwala na mocne rozgorzenie. Mamy lepsze instalacje i zabezpieczenia, można nawet założyć system czujek i spryskiwaczy. A prawo nadal w komunie.

  2. Mariusz Paluszek 13.03.19

    W Polsce ochrona przeciwpożarowa jeszcze mało wymaga! Oczywiście że przepisy nie nadążają, bo są dostępne farby, które chronią drewno w wystarczający sposób. Ja mam ten sam problem i jedną ścianę muszę zrobić z płyt cementowo włóknowych!

  3. Anonimowy 29.03.20

    Panie Mariuszu, po przeczytaniu Pańskich publikacji śmiało mogę stwierdzić, że jednak dom murowany to dom murowany. Nie ma z nim takich problemów, jak z domem szkieletowym. W budownictwie szkieletowym, za dużo jest słabych punktów, takich jak wentylowanie ścian, czy ochrona przed robactwem. W dzisiejszych czasach, gdy czas jest na wagę złota budowa domu z drewna, który generuje tyle problemów jest delikatnie mówiąc niepoważna. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałbym po pracy siedzieć i zastanawiać się, czy jakieś robactwo nie dostanie mi się do domu, albo czy konstrukcja nie uległa zawilgoceniu. Dzięki Pańskim artykułom zrozumiałem dlaczego ilość domów murowanych przewyższa ilość domów drewnianych i szkieletowy.
    Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Write A Comment