Jakie drewno zastosować do budowy domu?

Odpowiedz, jest dość prosta! Używajcie drewna konstrukcyjnego certyfikowanego oznaczonego znakiem C24!

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne musi spełniać wymagania wytrzymałościowe określone normami, do tego powinno być w odpowiedni sposób obrobione.
Dzieli się je na różne klasy wytrzymałości, oznaczone literą C, np. C18, C24, C31 im wyższa cyfra, tym większa wytrzymałość drewna. Oznaczenia powinny być nanoszone na każdą wyprodukowaną sztukę!
Standardową klasą drewna konstrukcyjnego, wykorzystywanego w budownictwie szkieletowym, z którego możemy bezpiecznie budować jest klasa C24. By drewno dostało taki certyfikat, musi spełniać kilka wymagań! Musi być, suszone komorowo, strugane czterostronnie, pozbawione wad, posiadać oznaczenie!

https://mocdrewna.pl/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Dlaczego to takie ważne?

Projektant, robiąc projekt, przyjmuje do obliczeń konstrukcji określoną klasę drewna. Dlatego przy budowie należy trzymać się tych wytycznych dla naszego i innych bezpieczeństwa. Przy zastosowaniu słabszych materiałów może dojść do nieplanowanych ugięć materiału, pęknięć lub uszkodzeń, a nawet zawalenia.
Drewno certyfikowane musi być suszone. Polepsza to jego wytrzymałość o 60% w stosunku do tego samego przekroju tylko mokrego. Oszczędzamy w ten sposób na ilości potrzebnego drewna i mamy więcej miejsca na izolację termiczną.
Drewno suszy się komorowo, jest to suszenie w wysokiej temperaturze. Taki sposób suszenia wyjaławia nam drewno z wszystkich mikroorganizmów, czyli zabija nam wszystkie grzyby i owady. Struktura staje się twarda i sucha, nieatrakcyjna dla owadów z zewnątrz! Uznaje się suszenie komorowe za najlepszą impregnację drewna, bez użycia ciężkiej chemii.
Suchy materiał o wilgotności 14-16% jest stabilny, nie zmienia swoich wymiarów, nie pracuje, pozbawiony jest naprężeń. Taka wilgotność panuje w ścianie, co jest istotne, by utrzymać stabilność ścian i połączeń. Drewno suszone wbrew opinii wchłania wolniej wodę niż mokre, dlatego nie powinniśmy się martwić, gdy konstrukcję zmoczy deszcz, są to zawilgocenia powierzchniowe, które w szybki sposób można wysuszyć.

Wszyscy wiemy, że drewno jest wrażliwe na ogień, by zwiększyć jego odporność ogniową, struga się je czterostronnie i załamuje krawędzie, płomienie ognia się ślizgają po powierzchni, co spowalnia jego zapłon. Banalny sposób, ale poza tą zaletą ma jeszcze wpływ na efektywność w pracy, o wiele łatwiej pracować z takim materiałem i o wiele większą precyzję możemy zachować.


Impregnacja drewna!

Drewno impregnujemy tylko wtedy kiedy jest bezpośrednio narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Dlatego należy impregnować drewno na: konstrukcje tarasów, balkonów, ogrodzeń i elewacji!
Jeżeli kupujemy drewno impregnowane, szukajmy impregnowanego ciśnieniowo! Taki sposób impregnacji zapewnia optymalną ochronę, nie tylko powierzchniowo, ale i w głąbi materiału.

Jakość drewna a wybór wykonawcy.

Jeżeli szukamy wykonawcy własnego domu, sprawdźmy z czego, dana firma buduje, to znaczy jakie drewno stosuje, jak je przechowuje i czy ma wiedzę na temat technologii budowy.
Firma, która nie używa drewna suszonego i buduje bez dokumentacji o klasie drewna, nie powinna w ogóle być brana pod uwagę! Jeśli znowu ktoś używa drewna impregnowanego na konstrukcję, naraża się na niepotrzebne koszty, poza tym impregnacja zwiększa wilgotność drewna, co jest bez sensu, jeśli wcześniej płacimy za suszenie.
Czasami przyszłego wykonawcę warto zapytać o te parę prostych rzeczy, które opisałem wyżej i sprawdzić, czy jakość wykorzystywanych materiałów jest zgodna z tym, czego oczekujemy.
Dobry fachowiec nie będzie budował domu z drewna wątpliwej jakości, domy mają służyć nam 100 lat, więc nie stosujcie półśrodków, by spać ze spokojną głową.
Przysłowie!

Proste drzewo nie rzuca garbatego cienia!

Czy możemy budować z drewna kupionego na zwykłym tartaku?

To trudne pytanie! Pracowałem na kilku tartakach w Polsce i jest różnie. Czasami sprzedają drewno o wysokiej klasie, nawet o tym nie wiedzą, ale często jest tak, że na konstrukcje trafia najsłabsze !
Drewno lepszych jakości pochłania rynek meblowy lub sprzedają za granice za lepsze pieniądze. Taka jest smutna prawda, sam chciałbym budować z Polskiego drewna, ale kupno dobrej jakości wymaga dużo poświęcenia i kosztów. W podobnej cenie sprowadzane jest ze Skandynawii, mamy pewność wysokiej jakości i dużą gamę wymiarów dostępne od ręki.

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail Moc Drewna

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(3)

  1. Czy jodła z tartaku, sezonowana a przed budową suszona komorowo i strugana będzie ok? Drewno z lokalnego lasu, kupiłem tanio w ramach deputatu na budowę domu (dom mam z kupionego c24). Kolega z tartaku stwierdził, że bardzo dobre mi wycieli.

  2. Mariusz Paluszek 13.03.19

    Jodła jest twardym kruchym drewnem o średniej wytrzymałości na konstrukcji może pękać przy wbijaniu gwoździ, zachowuje się podobnie jak modrzew. Stosowana jest w budownictwie wodnym. Może będzie idealna na drewno elewacyjne?

  3. To też jest dobre wyjście, o którym nie pomyślałem, dzięki. 🙂 Mogę poprzecinac na pół te czwórki i będzie na pionową szalówkę. Albo dam na taras.

Write A Comment