Montaż okien w domu szkieletowym, konstrukcja i szczelność ściany!

Montując okna samemu czy też z firmą monterską warto zapoznać się z kilkoma informacjami.
Najczęściej  korzystamy z usług firm montujących okna, ich usługi są objęte gwarancją. Producenci okien dają gwarancję, gdy wybierzemy autoryzowanego montażystę. Niestety problemem może okazać się brak doświadczenia z domami szkieletowymi.
 Nie zawsze priorytetem montażysty musi być zachowanie szczególnej szczelności między oknem a konstrukcją, a taka jest wymagana, oraz wiedza na temat materiałów stosowanych w tej technologii.

https://mocdrewna.pl/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Najczęstszym miejscem przecieków w domach szkieletowych są okna! 
Gdyby woda dostała się do środka ściany, zawilgoci nam izolację termiczną, co w efekcie pogorszy jej właściwości, a mokra konstrukcja zacznie pleśnieć i gnić. Dlatego montażowi okien, należy poświęcić szczególną uwagę.

Jak przygotować konstrukcję domu?

Otwór okienny powinien być 3 cm większy od montowanego okna, co daje nam 1,5 cm na każdą stronę, jest to wystarczająca szczelina, by ustawić okno, przymocować i zaizolować.

Ważne jest odpowiednie zbicie konstrukcji, okna często są trzyszybowe i potrafią ważyć nawet kilkaset kilogramów. Konstrukcja powinna być dostosowana do takiego obciążenia, dajemy dodatkowe słupki w narożnikach otworu okiennego, to tam spoczywa największy ciężar. Wygięcie elementów morze spowodować uszkodzenie szczelności okna, jak i ściany.

Nadproże nad oknem też musi być odpowiednio zaprojektowane, szczególnie nad drzwiami tarasowymi i dużymi przeszkleniami. Należy pamiętać, że ciężar kolejnego pietra i dachu może uszkodzić okno. O szczegółach nadproży można przeczytać w tym artykule
 https://mocdrewna.pl/2019/01/19/narozniki-nadproza-podciagi/

Kolejnym elementem jest tak wypuścić wiatroizolację na okno, by można ją było później do okna przymocować, na tym etapie można zostawić 10- 20 cm więcej w świetle okna. Gdy okno zostanie zamontowane, wtedy dotniemy dokładnie.

Co możemy zasugerować montażystom?

Ekipy montujące mają swoje systemy i procedury, więc nie możemy za bardzo ingerować, powinniśmy natomiast zwrócić uwagę, w którym miejscu ściany jest montowane okno. Chodzi o to, by nie było za głęboko w otworze okiennym (co jest częstym błędem).
Prawidłowo zamontowane okno powinno mieć szybę równo z zewnętrzną krawędzią izolacji termicznej lub krawędź zewnętrzna okna równo z krawędzią poszycia ściany.

Jest to optymalne rozwiązanie dla zachowania najlepszych właściwości termicznych ściany i uniknięcia mostków termicznych. Takie umiejscowienie okna ułatwia odprowadzenie wody z okna!
Nie dajcie się namawiać na dopłaty za ciepły montaż, w domach szkieletowych zawsze okno jest montowane w izolacji termicznej, inaczej po prostu się nie da!
Ekipa montująca okna powinna zamocować okna na kotwach i tak wyregulować, by się otwierały prawidłowo. Następnie należy dociąć wiatroizolację i okleić taśmami wraz z oknem, taśmy muszą być dedykowane do wiatroizolacji.
Żywotność można przedłużyć, stosując dodatkowe zabezpieczenia, które zalecam jako standardowe.

Dolną krawędź otworu okiennego obrabiamy kątownikiem z blachy np. 3 cm x 3 cm, kątownik mocujemy na papniaki, tak by wiatroizolacja znalazła się pod spodem. Po zamontowaniu okna dolną szczelinę wypełniamy uszczelniaczem. Oba boki oklejamy taśmami, tak aby połączyć wiatroizolację z oknem. Górną część okna zabezpieczamy kątownikiem z blachy, na ten kątownik powinna zachodzić wiatroizolacja i wszystko razem oklejamy taśmami, by woda nie miała możliwości dostać się pod taśmę. Ostatnią czynnością przed piankowaniem jest przybicie kontrłat na bokach okna, tak by pianka nie wycisnęła taśm na zewnątrz.

Gdy wszystko jest gotowe, możemy piankować, używając pianek niskoprężnych. Nie dajemy pianki dużo tylko tyle by uzyskać szczelne wypełnienie.

Podobnie jak z wiatroizolacją robimy z folią paroizolacyjną, docinamy ją przy samym oknie i oklejamy odpowiednimi taśmami. Jeżeli jest taka sytuacje, że musimy w otworze okiennym dołożyć izolacji, to najlepiej by ona znajdowała się pod folią.

Jeżeli stosujemy dodatkową izolację poza główną konstrukcją domy, mam tu na myśli stosowanie wełny elewacyjnej, to wtedy konieczne jest zrobienie dodatkowego rusztu, który utrzyma okno i pozwoli na jego zamocowanie.
Kiedyś była moda montować okna w środku ściany, powodowało to duże mostki termiczne, ponieważ zimno wychładzało ścianę. Dzisiaj okna mają bardzo dobre szyby i profile, dlatego należy je wysunąć maksymalnie na zewnątrz z linią izolacji termicznej.

Montaż drzwi tarasowych.

Jeżeli chodzi o montaż drzwi zewnętrznych, tarasowych i okien opartych bezpośrednio na posadzce, najlepiej by leżały na podwalinie, niestety nie zawsze jest to możliwe. Sposób, który zapewnia szczelność i stabilność, sam taki stosuję !

Na beton mocujemy drewno, (grubość zależy jaką wysokość chcemy uzyskać) pod drewnem mocujemy papę, następnie poziomujemy, powinna mieć, jak największe oparcie, chodzi o to, że częste stawanie na progu drzwi może spowodować skrzywienie profili. Na tak przygotowaną bazę dajemy kilka warstw uszczelniacza i stawiamy okno lub drzwi. Takie rozwiązanie zapewni wam stabilność i szczelność podłoża, resztę robimy jak w standardowym oknie.
Warto zainwestować więcej pracy i czasu na dodatkowe zabezpieczenia, by spać spokojnie przez wiele lat.

Pamiętajcie, że taśmy, folie, membrany, uszczelniacze to wszystko ma ograniczoną żywotność i wrażliwość na promienie UV, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie i przemyślane wykonanie!

Przykład obrobionego okna parapet


Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail 1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(14)

 1. olo 23.03.19

  Powiem szczerze ze jakos nie moge skumać tego montażu okien ,przydaloby sie video -).czy okno na zewnatrz moze sie licowac z plyta osb na ktora potem przyjdzie wełna i tynk mineralny ?

 2. Mariusz Paluszek 24.03.19

  Oczywiście że może! Żeby jednak uzyskać najlepsze izolacyjne parametry ściany należało by okna wstawić w tej wełnie za osb. Wiem, że nowoczesny system gdy okno jest prawie równo z elewacją, nie wszystkim odpowiada wizualnie.

 3. kom-in 27.07.19

  Genialnie to wygląda muszę przyznać. na początku nie byłem przekonany do takiego domu, jednak drewno prezentuje się świetnie. Trzeba będzie się nad takimi rozwiązaniami zastanowić.

 4. Mateusz Klamek 26.08.19

  Polecam Partner Szczecin. Jedna z najlepszych firm zajmująca się konstrukcjami dachowymi.

 5. Anonimowy 12.11.19

  Czy przy uszczelnianiu okien zamiast upychania wełny między ramę, albo stosowania piany poliuretanowej jesteście w stanie polecić stosowanie taśmy rozprężnej?

 6. Moc Drewna 12.11.19

  Taśmy SIGA

 7. Michał Feliński 13.11.19

  Nie znam tej firmy szczerze mówiąc… Jesteście zadowoleni? My wszystkie okna zamawialiśmy z Oknoplast. Dostaliśmy namiary na tą firmę z polecenia od znajomych. Tak najlepiej wybierać producentów tak ważnych rzeczy jakimi w domu są okna. U nas wymiana na dwóch piętrach oraz w garażu. Po dwóch latach od montażu mogę zdecydowanie polecić, za jakość, estetykę i sprawną realizację. A wy długo czekaliście na okna od zamówienia?

 8. Adam 17.11.19

  Video byłoby najlepsze

 9. Mariusz Paluszek 17.11.19

  Jest wpisz Moc drewna na You Tube jest tam film o montażu okien.

 10. LukaszS 22.04.20

  a jak optymalnie zamontowac rolety? i jakiego typu wybrac?

 11. Moc Drewna 29.04.20

  Trudno powiedzieć, najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta.

 12. LukaszS 29.04.20

  a jaki system z doswiadczenia najlepiej sprawdza sie?

 13. Anonimowy 18.07.20

  "Prawidłowo zamontowane okno powinno mieć szybę równo z zewnętrzną krawędzią izolacji termicznej lub krawędź zewnętrzna okna równo z krawędzią poszycia ściany"
  Czy chodzi o poszycie tzn. np. płyta bitumizowana, czy o ostateczną grubość elewacji (ściana + płyta + wiatroizolacja + kontrłaty / łaty + deska elewacyjna)?

Write A Comment