Łazienka w domu drewnianym!

Łazienka to jedno z podstawowych i najdroższych w wykończeniu pomieszczeń w domu potrafi sprawić wiele problemów wykonawcom i inwestorom.
Jest to pomieszczenie zaliczane do mokrych, mamy w nim bezpośredni kontakt z wodą, oraz dużą wilgotność powietrza.
Jak wiemy, konstrukcję drewnianą należy szczególnie chronić przed wilgocią! Dlatego, poza drogim wystrojem, zwróćmy uwagę na odpowiednie zabezpieczenie tego pomieszczenia, by w razie awarii nie zalało całego budynku.

https://mocdrewna.pl/p/projekt-dom35.html
kliknij w zdjęcie


Kilka zasad, które opiszę, dotyczą wszystkich pomieszczeń gdzie mamy do czynienia bezpośrednio z wodą lub z podwyższoną wilgotnością np. łazienka, pralnia, pomieszczenia techniczne itp. (nie dotyczy kuchni!)

Odpowiednie zabezpieczenie tych pomieszczeń jest dlatego istotne, ponieważ może tam dojść do ich zalania w skutek np. pęknięcia rury, wylania wiadra wody, niezakręcenia kranu w wannie lub nieuważnego użytkowania.

W razie zalania ubiegając się o odszkodowanie, możemy mieć problem z jego uzyskaniem, gdyby okazało się, że nie mamy odpowiednich zabezpieczeń przeciwwilgociowych, mogą nam odmówić wypłaty!
Ponieważ nie wszyscy stosują odpowiednie metody i sposoby, by uniknąć przykrych konsekwencji, a niektórzy nawet nigdy o nich nie słyszeli, postaram się wam je opisać.

Konstrukcja łazienki.

Samą konstrukcję wykonujemy normalnie, to samo dotyczy izolacji termicznej.

Paroizolacja w łazience — jest wiele sprzecznych teorii czy ją montować, czy nie i gdzie.

Ważne– paroizolację montujemy zawsze na wszystkich ścianach zewnętrznych i dotyczy to także łazienek!
Jednak jeśli chodzi o ścianki działowe, to nie dajemy tam paroizolacji! Wiem, że można spotkać się z opiniami, że należy układać folię na działówkach, pod pretekstem ich ochrony przed wilgocią, jednak jest to nieprawidłowe podejście.

Kolejnym istotnym elementem jest usztywnienie wszystkich ścian. Usztywnienie jest wymagane na ścianach, na których będziemy mocować glazurę! Płytki potrzebują sztywnej podstawy, by nie odpadały wskutek uderzenia, dodatkowo takie usztywnienie pomoże w mocowaniu wszystkich urządzeń i akcesoriów.
Usztywnienie ścian można wykonać z płyt MFP lub OSB oraz desek pióro-wpust. Na takie usztywnienie przykręcamy płyty kartonowo gipsowe, zielone. Będzie to dobra baza dla izolacji przeciwwilgociowej oraz płytek. Na rynku są też dostępne innowacyjne rozwiązania, specjalne płyty, które są od razu izolacją przeciwwilgociową.

Jak przygotować podłogę w łazience?

Dobrym sposobem, by uniknąć zalania budynku, jest zrobienie odpływów w podłodze. Może to być osobny odpływ lub odpływ z prysznica bez brodzikowego. Pozwoli to nadmiarowi wody na podłodze na swobodne wypłynięcie do kanalizacji.

Wyobraźcie sobie, że pęka rura do spłuczki, dzieci szaleją w wannie, lub wyleje się wiadro z wodą, nie będzie to miało większych konsekwencji, jeżeli woda będzie miała gdzie spłynąć.

Oczywiście warunkiem jest odpowiednio wyprofilowana podłoga, powinna mieć zrobione odpowiednie spadki w stronę odpływu. Rozwiązaniem na większe ilości wody jest szczelny próg w drzwiach, na tyle szczelny by 2-3 cm wody na podłodze nie wydostały się do innych pomieszczeń.

Jaką izolację przeciwwilgociową zastosować?

Pierwszą sprawą jest umożliwienie, by woda miała gdzie odpłynąć, nawet jak jest jej dużo. Drugą istotną jest, by nie dostała się do konstrukcji i izolacji termicznej. Jak więc uszczelnić połączenia ścian i podłogi oraz wszystkie newralgiczne punkty?

Stosujemy folię w płynie nazywaną też membraną przeciwwilgociową. Folia w płynie jest to specjalna masa, którą nakładamy wałkiem lub pędzlem i po wyschnięciu tworzy grubą, elastyczną powłokę, która jest barierą dla wilgoci. Dużą zaletą jest jej przyczepność, bardzo dobrze trzyma się klej. Przed układaniem membrany należy ściany i podłogi zagruntować.
Do membran przeciwwilgociowych stosuje się maty z włókna szklanego, które zapobiegają rozwarstwianiu i pękaniu powłoki. Należy smarować dość grubo, nie oszczędzamy na tym! Ze szczególną starannością robimy wszystkie narożniki, połączenia podłogi ze ścianami oraz przejścia rur. Przy uszczelnianiu można zastosować specjalne taśmy.

Jak i gdzie należy wysmarować łazienkę, pokazuje grafika!
 Jest pokazane na niej, gdzie są strefy narażone na największą wilgotność i ile od nich uszczelniamy ściany. Te same zasady dotyczą pomieszczeń takich jak pralnia, pomieszczenia techniczne.

Podłogi powinny być zabezpieczone w całości i ściany w koło na wysokość 10 cm, nie należy ich dziurawić!

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na połączenie odpływu i powłoki izolacyjnej, tak by wchodziła ona do odpływu i nie była w żaden sposób uszkodzona!
Do tego służą specjalne odpływy z zaciskami, które nie przecinają i nie dziurawią membrany. Przecież chodzi o to, by woda bez przeszkód trafiała do rury kanalizacyjnej, a nie pod podłogę lub do stropu.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest instalacja wodno-kanalizacyjna     

Instalacje wodnokanalizacyjne.

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(12)

 1. KirkoR 6.10.19

  A co z podłogą? Gdzieś widziałem poszycie z 2 płyt osb – aby ja usztywnić i wtedy płytki nie pękają. Ale wtedy powstanie różnica w poziomach między łazienką i pozostałymi pomieszczeniami. Jak w praktyce podchodzi się do tego tematu?

 2. Moc Drewna 6.10.19

  Płytek nie kleimy do OSB!!! podstawowy błąd. łazienki powinny mieć podłogę niżej by zrobić w niej wylewkę, odpowiednie zabezpieczenia przeciwwilgociowe i na to płytki.

 3. Bod 23.12.19

  Praktyczne porady!

 4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

 5. Monika Zawadzka 21.01.20

  Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

 6. Haribi 21.01.20

  Bardzo ciekawy artykuł. Podobają mi się układy tych łazienek 🙂

 7. markon.waw.pl 2.02.20

  Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam

 8. Marcin72 3.02.20

  Interesujący projekt, bardzo mi sie podoba, a porady naprawdę przydatne. Ze swojej strony moge Wam polecić https://pytanieomieszkanie.pl/trendy-w-aranzacji-mieszkania-w-2020-roku/ , gdzie znajdziecie porady oraz gotowe inspiracje dla Waszych wnętrz .

 9. LukaszS 12.03.20

  czy mozna uniknac robienia wylewki? i np. dac wykladzine PCV wywiniętą na ścianę? Albo może jakieś inne rozwiązanie?

 10. Moc Drewna 22.03.20

  Wykładziny można kleić na płyty i wtedy nie trzeba żadnych dodatkowych izolacji przeciwwilgociowych, oczywiście wywijamy na ścianę, by utworzyć taki cokół.

 11. Unknown 16.05.20

  Czy może Pan wytłumaczyć dlaczego na ścianach działowych nie stosuje się paroizolacji?

 12. Moc Drewna 31.05.20

  Paroizolacja tylko na przegrodach gdzie z jednej strony jest pomieszczenie ogrzewane, a z drugiej jest możliwość występowania temperatur ujemnych. Para wodna swobodnie może przechodzić przez ściany i nie ma w tym nic złego, problem pojawia się gdy trafi na zimną powierzchnię np. płyty poszycia zewnętrznego , wtedy wkrapla się woda, która może doprowadzić do degradacji drewna i izolacji termicznej. W ścianach działowych nie ma tego problemu, ponieważ zazwyczaj oba pomieszczenia są ogrzewane. Wyjątkiem są np. pokoje chłodnie , czasami mając pomieszczenie do przechowywania win, utrzymuje się tam temperaturę trochę powyżej zera, wtedy trzeba dać paroizolację na działówki.

Write A Comment