Systemy podtynkowe WC

W tym artykule chcę wam opisać i pokazać, w jaki sposób poprawnie przygotować ścianę szkieletową pod systemy podtynkowe WC.

Wiemy, że dom szkieletowy nie jest taki sam jak w technologii tradycyjnej, w naszym przypadku akurat jest to plus, ponieważ w ściankach szkieletowych mamy dużo więcej miejsca, by zmieścić wszystkie elementy, które składają się na system podtynkowy WC.
Jednak jak to wszystko zrobić poprawnie by było solidne, nie drżało nam i utrzymało ciężar osób, które będą z tego korzystać, musimy przestrzegać pewnych zasad. Mam tu na myśli oczywiście wzmocnienia oraz dokładność wykonania konstrukcji.

Jeżeli chodzi o system podtynkowy, składa się ze stalowego stelaża, który potrzebuje dosyć dużo miejsca. Należy oczywiście zastosować się do instrukcji obsługi, która znajduje się w opakowaniu danego modelu.

Od czego powinniśmy zacząć planowanie miejsca pod WC?

Jeżeli chcemy mieć WC niewidoczne i równą powierzchnię to powinniśmy cały stelaż umieścić wewnątrz ściany, czyli na etapie budowy ścianki działowej powinniśmy mieć już przewidzianą grubość na tyle dużą, by pomieścić stelaż i wszystkie rury.

Jeżeli w projekcie mamy ściankę delikatną możemy ją później troszeczkę pogrubić tak, aby nam się to wszystko zmieściło. Nie ma to absolutnie wpływu na projekt ani na decyzję kierownika budowy ewentualnie pomniejszy nam to troszeczkę przestrzeń łazienki. Tak naprawdę takie rzeczy powinny być przewidziane na etapie projektowania domu.
Natomiast jeżeli chcemy zamontować stelaż, tak by nie wchodzić w ścianę, możemy po prostu go obudować. Będzie to w formie takiej skrzynki, którą też można wykorzystać później jako półka.

Jak robimy konstrukcje?

Oczywiście na początku spoglądamy do instrukcji montażu i szukamy miejsc, w których stelaż podtynkowy musi być solidnie zamocowany i w tych miejscach stosujemy odpowiednie słupki i wzmocnienia tak, by solidnie go przykręcić. 
Należy pamiętać, że z ubikacji korzystają osoby o różnej wadze, należy więc to odpowiednio przewidzieć, by później nam cała konstrukcja nie pracowała. Niestabilna ścianka może mieć później wpływ na pękanie ściany lub odpalanie płytek ceramicznych.
Dobrze jest mieć na uwadze, zrobienie miejsca do inspekcji całego systemu, chodzi mi tutaj o to, by można było w jakiś sposób otworzyć ścianę lub zajrzeć do obudowy i w razie awarii móc naprawić system spłuczki.
Zobaczcie że wszystko z tyłu jest wymalowane folią w płynie, w razie zawilgocenia woda wypłynie
dołem obudowy/

Należy także zwrócić uwagę na to, jaką okładzinę będziemy stosować w łazience na ścianach i oczywiście na spłuczce. Mam tu na myśli rozmiar płytek, tak żebyśmy nie musieli za dużo docinać i wyglądało to estetycznie, czasami warto jest obudowę na spłuczkę zrobić pod wymiar płytek, tak żeby wszystko wyglądało ładnie i symetrycznie.
Miałem okazję już robić konstrukcje pod kilkanaście takich toalet i z doświadczenia wiem, że bardzo istotne jest zrobienie wszystkiego do idealnego pionu oraz zachowanie kątów prostych przy ścianach, jest to o tyle istotne, że układając glazurę i terakotę ułatwiamy pracę glazurnikowi.

wzmocnienie z litego drewna

Dlaczego zalecam wzmacniać konstrukcję? 

Po pierwsze na ściankę działają dosyć duże siły i mogłyby nam wszystko pękać, ścianka skrzypieć a płytki odpadać. Tego oczywiście nie chcemy a dołożenie troszkę pracy i pieniędzy na odpowiednie usztywnienie całości na pewno zaowocuje nam bezproblemowym użytkowaniem toalety.

Jedna z najważniejszych rzeczy jest odpowiednio wzmocnić ściany. Mam tu na myśli nie tylko solidne przymocowanie stelaża, ale także zrobienie bazy pod płyty gipsowe lub płytki. Chodzi o to by całą powierzchnię ściany lub skrzynki obić płytami konstrukcyjnymi, sklejką lub panelami drewnianymi i na to przymocować płytę gipsową i dopiero możemy kleić płytki na ścianę.

worek, który zbiera skropliny, nadmiar ma ujście na zewnątrz

Jak ustrzec się przecieków ?


Należy o jednej rzeczy pamiętać, a mianowicie do pojemnika spłuczki trafia zimna woda i następuje tam kondensacja, co powoduje wkraplanie się wody wewnątrz tej skrzynki lub wewnątrz ściany. Najnowsze modele spłuczek podtynkowych mają specjalne worki, które mają za zadanie zbierać wodę i w odpowiednim miejscu ta woda wypływa poza skrzynkę, należy do tego bardzo poważnie podejść, szczególnie w domu szkieletowym gdzie wilgoć jest niepożądana. Chodzi o zabezpieczenie izolacji termicznej i konstrukcji przed wilgocią.

Dla osób, które kupią jakiś tańszy model lub starszy i nie będzie miał odpowiednich zabezpieczeń, zalecam tak sobie skonstruować przestrzeń w ścianie, by wytworzyła nam się na dole taka miska, którą należy wysmarować folią w płynie. Ewentualne skropliny będą nam się tam zbierać, a pod spodem spłuczki zrobimy mały otwór z rurką, gdzie ta woda będzie nam wypływać, bardzo dobrze nam się to sprawdzi także w razie nieszczelności samej spłuczki, po prostu zauważymy problem.

Jest to o tyle istotne, że w budynkach drewnianych musimy zwracać uwagę na wszelakiego rodzaju zawilgocenia i musimy się odpowiednio przed tym zabezpieczać.

Podsumowując


Odpowiednio należy przemyśleć miejsce montażu spłuczki podtynkowej, wzmocnić by utrzymało toalety wraz z osobą, która będzie korzystać. Dodatkowo wzmacniamy całą ścianę tam, gdzie będą przyklejone płytki lub przykręcona płyta gipsowa i odpowiednio zabezpieczamy przeciwwilgociowo wnętrze samej skrzyni, lub ściany, tak by nie nastąpiło uszkodzenie konstrukcji od wilgoci.

Jeżeli artykuł wam pomógł, cieszę się z tego bardzo!

Zapraszam do polubienia naszego fanpage, zaglądajcie także na kanał YouTube a wszystkich pasjonatów Budownictwa szkieletowego Zapraszam do grupy na Facebooku.

Wszystkie linki znajdziecie poniżej.
Polub nas na facebooku !      MOC DREWNA 

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(3)

  1. Anonimowy 11.11.19

    Czy rury kanalizacyjne też są prowadzone rura w rurze(albo w worku)? Jak wyciszaniem rur kanalizacyjnych? Czy może żeliwo ktoś jeszcze stosuje? Czy oprócz worka w spłuczce są jakieś dodatkowe izolatory spłuczki przyklejane żeby ograniczyć roszenie?

  2. Moc Drewna 11.11.19

    Rury kanalizacyjne są normalnie prowadzone, często jednak jest tak, że w domach szkieletowych projektuje się szachty instalacyjne, załatwia to też sprawę hałasu , są dodatkowo wyciszone. Co do rur żeliwnych to są nadal stosowane i jest to luksusowe wyposażenie, stosowane szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. Poza tłumieniem odgłosów ze względów przeciwpożarowych.

  3. Artpin 26.02.20

    Super porady godne uwagi. Przyznam, że nie myślałam że takie wc można w ścianie zamontować. Jestem pod wrażeniem.

Write A Comment