Czy dom szkieletowy jest energooszczędny?

Co to jest budynek energooszczędny?
Budynek energooszczędny musi mieć jedną ważną cechę, czyli niskie zapotrzebowanie na energię! Oznacza to w praktyce dla przeciętnego użytkownika, że dom zużywa bardzo mało energii na ogrzewanie. Nie od dziś wiadomo, że każdemu z nas zależy na płaceniu jak najniższych rachunków. 
Oznacza to, że domy energooszczędne powinny być popularnym rozwiązaniem, niestety tak nie było i dopiero najnowsze rozporządzenia troszeczkę wymusiły na nas takie budownictwo. Poprawiła się świadomość, technologia ale mamy także coraz lepsze materiały do izolacji termicznej i dofinansowania. Jednym z optymalnych rozwiązań energooszczędnych może być budownictwo w technologii szkieletu drewnianego, domy w tej technologii składają się głównie z izolacji termicznej.
Żeby mówić, że budynek jest energooszczędny, musi spełniać pewne kryteria i normy, które to regulują.
 Co kilka lat wdrażane są nowe przepisy, które zaostrzają wymogi dotyczące izolacyjności przegród budowlanych, może być, że ostatnia moda na domy szkieletowe jest wypadkową tych decyzji, ponieważ w dosyć prosty sposób domy szkieletowe spełniają te wymagania. 

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

 • Zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię grzewczą.
 • Bryła budynku nie może być zbyt skomplikowana.
 • Wielkość domu, a raczej jego kubatura ma wpływ na energooszczędność.
 • Ilość przeszkleń i ich rozmieszczenie też jest ważna.
 • Odpowiednie usytuowanie według kierunków stron świata.
 • Jakość wykonania ocieplenia oraz szczelność budynku.
 • Odpowiednio dobrana wentylacja.
 • Garaż powinien być poza bryłę budynku.
 • Użycie odpowiednich materiałów.

Co mówią normy na temat domów energooszczędnych?

Najnowsze regulacje i normy wchodzą od roku 2021 i narzucają nam budowę domów, które spełniają warunki Budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że każdy, kto dziś zdecyduje się na budowę domu, musi zbudować budynek energooszczędny. 
Nie chcę tutaj cytować informacji, które są ogólnie dostępne w internecie dotyczących odpowiednik parametrów, napiszę tylko, że dotychczas współczynnik przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej był 0,25, a od roku 2021 nie może być mniejszy niż 0,20, dotychczas był to standard zarezerwowany dla budownictwa energooszczędnego. 
Informację czy budynek, mieszkanie lub dom jest energooszczędny, pokazuje dokument, który musi być wystawiony dla każdego nowo budowanego domu i jest to świadectwo energetyczne. Każdy projekt na etapie składania pozwolenie na budowę musi mieć zrobioną charakterystykę energetyczną budynku. Na jej podstawie jest nam też łatwiej określić jakiej mocy urządzenia grzewcze należy dobrać do danej inwestycji. Pozwoli nam to także określić wstępne koszty utrzymania budynku.

Jak to wszystko się ma do budownictwa szkieletowego?

Jeżeli chodzi o budownictwo szkieletowe cała przegroda ściany i dachu składa się z izolacji termicznej, oznacza to, że osiągnięcie standardu domu energooszczędnego nie powinno być zbyt trudne. I rzeczywiście jest to prawda, najprostsza konstrukcja ściany szkieletowej o przekroju 15 cm, z użyciem wełny o lambdzie 0,33, spełnia najnowsze wymagania.
Mimo to, większość inwestorów budujących w tej technologii, decyduje się na ściany o grubości 20 cm, plus dodatkowe 5 cm na ruszt instalacyjny. Natomiast w dachu standardem stało się stosowanie 30 cm wełny a czasami nawet 40 cm.
 Konstrukcja  w bardzo prosty sposób pozwala na dopasowanie szkieletu w taki sposób, by niewielkim kosztem pomieścić więcej izolacji termicznej. 
W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji najnowsze systemy ogrzewania dużym plusem jest mała bezwładność cieplna, która pozwala nam bardzo szybko reagować na zmiany temperatury i dopasowywać je tak, by było nam bardzo komfortowo.
Bez względu, jaką technologię wybierzemy, należy pamiętać o zasadach, które były opisane wyżej, dotyczących sposobu projektowania domów energooszczędnych.

Koszty Budownictwa energooszczędnego

Jeżeli weźmiemy koszty, które należy ponieść, by budynek był energooszczędny, należy doliczyć od 5 – 10% więcej do budżetu, porównując do standardu zwykłego. 
Jeżeli mamy plan zbudować dom pasywny należy się liczyć ze wzrostem kosztów o 15%. Porównując dom szkieletowy do domu murowanego, to koszty są podobne, ale technologia szkieletowa oferuje nam energooszczędność w cenie standardu tradycyjnego budownictwa.

Podsumowując!

Projektujecie swoje domy w taki sposób, by ich utrzymanie było jak najmniejsze, wykorzystujcie słońce i warunki terenowe nie szalejcie z oknami w dachu, lukarnami, balkonami i innymi udziwnieniami, bo to wszystko generuje możliwość wystąpienia niedokładności i mostków termicznych, a co za tym idzie pogorszenia izolacyjności całego budynku.
 Nie żałujcie pieniędzy na dodatkowe docieplenie budynku, bo każda złotówka wydana w ocieplenie zwrócił się wam w kosztach ogrzewania. 
Komfort mieszkania w domu, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, polepszy wam życie i zmniejszy stres.
Oczywiście do wszystkich spraw należy podchodzić z pewnym dystansem, ponieważ na rynku jest bardzo dużo materiałów, które pod przykrywką ekologii i energooszczędności wcale takie być nie muszą.
Polub nas na facebooku !      MOC DREWNA 

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(4)

 1. Anonimowy 17.11.19

  Można dodać jeszcze stosowanie okien skrzynkowych. W Finlandii są znane nawiewniki, które wpuszczają powietrze między ramę wewnętrzną i zewnętrzną. Bez prądu oczywiście https://youtu.be/ERBrNeW6lps && https://youtu.be/fKgREL2jVPw Rozwiązanie fajne bo powietrze ogrzewa się m. in. od strat ciepła przez wewnętrzne okno. Rekuperacja wiadomo odpada, ale … każdy ma swój rozum.

 2. PBM 25.02.20

  Sami mamy dom szkieletowy w przyszłym roku przekonamy się ile będzie nas okres grzewczy kosztował.

 3. Jam-pol 5.04.20

  Dom szkieletowy to duża przyszłość, ale jednak są dużo jeszcze rozmowy na ten temat, ponieważ wiele osób jest za NIE.

Write A Comment