Po co potrzebne wzmocnienia w domach szkieletowych?

Budując dom w technologii szkieletowej, należy pamiętać, że w ścianach często nie mamy elementów konstrukcji, do których moglibyśmy przymocować np. okładziny, meble, elementy wykończenia oraz różne urządzenia.

Osoby, które nie mają doświadczenia z budową domu na pewno znajdą w dzisiejszym artykule wiele wskazówek, które pomogą im przewidzieć miejsca, zastosowania dodatkowych wzmocnień. Odpowiednie podejście do tego tematu na pewno zaoszczędzi wiele niepotrzebnych stresów.

Może to być bardzo irytujące, gdy przy wykończaniu domu chcemy powiesić jakiś mebel na ścianie i nie mamy go do czego go przyczepić. Nawet na etapie samej budowy domu bardzo często trzeba mocować materiały w takich miejscach, gdzie może brakować konstrukcji, jest dużo takich miejsc, które wymagają dodatkowych wzmocnień.

Jak i gdzie stosować wzmocnienia w ścianach szkieletowych?

Projekt i rysunki konstrukcji nie obejmują wszystkich istotnych elementów, które są nam potrzebne w budowie domu. Często są to bardzo małe detale, których potrzeba wynika z kolejnych etapów prac, wielu z nich nie jesteśmy w stanie przewidzieć wcześniej, ale znaczną większość możemy przemyśleć i zaplanować. Montując dodatkowe wzmocnienia w momencie, gdy mamy widoczną konstrukcję i jest to proste. Gdy ją wypełnimy izolacją termiczną, to zamocowanie ich może to być uciążliwe i nieprzyjemne. 
W przypadku stosowania rusztu instalacyjnego wzmocnienia znajdują się właśnie w nim. Pozwala nam to zaizolować ściany i położyć paroizolację przed wzmocnieniami. Oczywiście niektóre muszą znajdować się w środku, ściany wtedy najpierw je montujemy.

Na początku powinniśmy wiedzieć jakie wykończenia domu będziemy stosować, w którym miejscu planujemy montaż mebli i różnych urządzeń, które ściany chcemy, by spełniały funkcje ścian medialnych, może planujemy wieszać na ścianach wiele obrazów, są to rzeczy, które możemy zaplanować i o których należy pamiętać.

Wzmocnienia potrzebne od strony zewnętrznej!

Konstrukcja domu potrzebuje także wzmocnień od strony zewnętrznej, mam tu na myśli różne przewiązki między słupkami, które mają być oparciem dla łączeń płyt poszycia. Możemy także potrzebować dodatkowych miejsc mocowania dla wełny fasadowej, dodatkowego oświetlenia i innych zewnętrznych elementów domu.

Zdarzają się także wzmocnienia, które będą niezbędne dla montażu dodatkowych zadaszeń np. wiaty garażowej, którą będziemy mocować do ścian naszego domu lub innych dobudówek, które są w planach lub projekcie. Nie zawsze mocowanie do samych słupków jest wystarczające, często musimy na krawędziach takich połączeń dobrze przymocować wiatroizolację oraz inne obróbki blacharskie, dlatego dobrze byłoby mieć dodatkowe wzmocnienia, do których możemy je mocować.

Pamiętajcie, że na poszycie domu często montujemy kontrłaty, które mają utrzymywać elewację, należy dobrze przemyśleć mocowanie samej elewacji, w których miejscach będą wkręty lub gwoździe, czy nie potrzebujemy dodatkowego oparcia dla deski elewacyjnej na przykład, często się zdarza to w narożnikach domu lub przy oknach i drzwiach.
Wokół okien i drzwi należy przemyśleć temat wzmocnień lub dodatkowych słupków, są to miejsca szczególnie narażone na przecieki, więc dobrze by wszelkie obróbki okien były dobrze przymocowane.
Dodatkowe wzmocnienia stosuje się w ściankach szczytowych na skosach, by przymocować elewacje, są to miejsca, gdzie brakuje elementów konstrukcji. To samo dotyczy ewentualnego mocowania tarasów, barierek, niektóre z tych elementów można mocować do elewacji, ale w miejscach, gdzie oczekujemy bardzo dużego obciążenia oraz sztywności należy mocować bezpośrednio do konstrukcji domu.

Wzmocnienia potrzebne dla postawienia ścian działowych.

Mam tu na myśli wzmocnienia, które musimy zastosować do prawidłowego zamocowania ścianek działowych. Często jest tak, że ścianka działowa biegnie równolegle do belek stropowych lub krokwi w dachu. Żeby ją można było dobrze przymocować, musimy między belkami przykręcić przewiązki, do których przybijemy pas górny, pozwoli to na ustabilizowanie i wypionowanie ścianki.

Wzmocnienia potrzebne dla płyt gipsowych oraz innych okładzin.

Jedno z najbardziej irytujących rzeczy na budowie jest, gdy chcemy przymocować płytę gipsową lub boazerię i nie mamy do czego, a ściany już są gotowe. Jest to sytuacja o tyle powszechna, że zdarza się nawet najlepszym fachowcom. Możemy czasami nie przewidzieć wszystkiego, ale powinniśmy przynajmniej wiedzieć, gdzie i jakie rozwiązania powinny być zastosowane.

Należy pamiętać, że każda krawędź płyty gipsowej, powinna mieć oparcie na elemencie konstrukcji każdy narożnik i krawędź musi być dobrze przykręcona. Zanim zaczniemy montaż płyt gipsowych, należy spokojnie sprawdzić wszystkie ściany i pomyśleć gdzie będziemy mocować płyty i w jaki sposób. Mam tu na myśli także sufity, jest to bardzo ważne, ponieważ znajduje się tam wiele miejsc, w których powinniśmy zastosować dodatkowe wzmocnienia. Pamiętajcie, że płyta gipsowa na suficie powinna mieć oparcie na ruszcie co 40 cm, a wkręty dajemy co 20 cm. Każdy narożnik między ściana a sufitem to miejsce podatne na pękanie, dlatego wymagają przykręcenia do wzmocnień.

Wzmocnienia w łazienkach

Łazienka to specyficzne miejsce, gdzie potrzebujemy sztywnych ścian, jest to spowodowane tym, że kleimy płytki ceramiczne na ścianach, a one potrzebują sztywnego podparcia. Same płyty gipsowe na konstrukcji drewnianej nie zapewniają odpowiedniego usztywnienia, dlatego ściany należy wzmocnić. Robimy to w ten sposób, że montujemy przewiązki co 60 cm na całej wysokości ściany lub stosujemy specjalne twarde płyty gipsowe, które są w stanie odpowiednio usztywnić ścianę. Możemy także użyć podwójnego płytowania zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi, a także można przykręcić pod płyty gipsowe płytę konstrukcyjną MFP.

Wzmocnienia potrzebne dla wyposażenia domu.

Najtrudniejsze jest określenie gdzie zastosować wzmocnienia dla wyposażenia domu, ponieważ nie wszyscy do końca mają wizję ostatecznej aranżacji domu. Nie do końca wiemy, jak będziemy go urządzać i jakie materiały, urządzenia, meble będą zastosowane.

Jest to jedno z najtrudniejszych zadań dla inwestora, gdy musi odpowiednio to przewidzieć, dlatego dobrze jest poświęcić dłuższą chwilę na aranżację wstępną swojego dom. Najważniejszymi elementami, o których powinniśmy pamiętać, są to meble takie, które wymagają mocowania do ścian, czyli meble kuchenne, okap kuchenny duże ciężkie garderoby, meble wiszące w łazienkach. Dobrze jest wiedzieć, gdzie będzie wisiał telewizor.
Kolejne pomieszczenie, które jest bardzo istotne i ma dużo rzeczy, które należy mocować do ścian, jest pomieszczenie techniczne. Jest to miejsce, gdzie stosujemy różne systemy ogrzewania, wentylacji i bardzo często ich elementy należy mocować do ściany. To samo dotyczy różnego rodzaju instalacji rur, przewodów, dobrze jest znać wielkość tych urządzeń, by w odpowiednich miejscach zastosować wzmocnienia, możemy pójść przykładem łazienki i zrobić ściany podobnie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie wielu inwestorów zdaję sobie sprawy z tego, że wzmocnienia są także potrzebne w takich miejscach, gdzie będziemy przybijać listwy przypodłogowe, należy znaleźć odpowiednią wysokość ich umiejscowienia, pamiętając, że mogą dojść wylewki.

Z czego zrobić wzmocnienia?

Jaki materiał jest najlepszy na wzmocnienie?

Powiem szczerze, że najlepiej jest wykorzystywać wszystkie odpady, które pozostają nam po pracy z konstrukcją. Ponieważ wzmocnienia często są montowane między słupkami konstrukcyjnymi, są nam potrzebne bardzo krótkie elementy drewna, dlatego możemy wykorzystać wszystkie kawałki, które nam pozostały. Należy jednak zwrócić uwagę by drewno, które stosujemy do wzmocnień, nie było wilgotne i nie posiadało dużej ilości sęków, słaba jakość spowoduje wypatrzenie drewna, co może skutkować pękaniem płyt gipsowo-kartonowych. Grubość wzmocnień zależy od tego, co będziemy przykręcać, jeżeli chodzi o wzmocnienia stosowane w środku budynku, zdecydowanie wystarczy 2 – 3 cm, do wzmocnienia ścian działowych można użyć elementów konstrukcji, czyli około 4,5 cm.
 Do wzmocnień zewnętrznych, stosujmy grubsze przekroje, tam będziemy przykręcać inne elementy konstrukcji na przykład dachy lub tarasy, tutaj wzmocnienia powinny być w przekroju tym samym, co są ściany zewnętrzne.
Wzmocnienia mocujemy na wkręty, możemy przybijać delikatnymi gwoździami lub pistoletem pneumatycznym na cienkie gwoździe. Stosujemy delikatne gwoździe i wkręty, ale w większej ilości, zapobiegnie to pękaniu drewna.
Może się wydawać, że zamocowanie wszystkich potrzebnych wzmocnień jest prawie niemożliwe ze względu na to, że nie wiemy, w których miejscach będziemy mocować niektóre elementy i jest trochę w tym racji! Może się zdarzyć, że nie mamy wzmocnienia tam, gdzie je potrzebujemy, dotyczy to w szczególności wyposażenia domu, na etapie budowy trudno jest przewidzieć wszystkie detale, dlatego dobrze jest zainteresować się stosowaniem płyt gipsowych super twardych.
 Są to płyty gipsowe o podwyższonej twardości, do których możemy mocować elementy za pomocą wkrętów i na takiej płycie, jeden wkręt jest w stanie utrzymać 40 kg. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, by uniknąć wielu przykrych niespodzianek, ułatwi nam to zdecydowanie montaż wszystkich akcesoriów domowych bez stresu, że odpadną. Taka płyta jest w stanie utrzymać nawet bardzo duży telewizor ! Jest to optymalne rozwiązanie dla osób, które do ostatniej chwili nie wiedzą, co gdzie będą wieszać.

Lista przedmiotów, rzeczy, które potrzebują dodatkowego wzmocnienia ścian.

Meble kuchenne, meble wiszące, telewizor, większe obrazy, ciężkie dekoracje, karnisze, różnego rodzaju prowadnice do firan, ciężkie lampy, listwy przypodłogowe, klimatyzatory, okapy kuchenne, płytki ceramiczne w Łazienkach, drzwi prysznica, elementy zabudowy spłuczek, wieszaki na ubrania, elementy instalacji w pokojach technicznych, bojlery, pompy ciepła, kotły gazowe, rekuperacja inne elementy wentylacji, dodatkowe zadaszenia na zewnątrz, tarasy, mocowania elewacji, obróbki blacharskie, płyty gipsowe, boazerie, ściany działowe, miejsca łączenia płyt poszycia, miejsca mocowania schodów, miejsca mocowania poręczy, gniazdka elektryczne.
Polub nas na facebooku !      MOC DREWNA 

Zapraszam do grupy na Facebook           

   Grupa Nowoczesne Budownictwo Szkieletowe

Zapraszam do oglądania na You Tube        

  ABS Akademia Budownictwa Szkieletowego

Zapraszam do kontaktu  

   e-mail  1mocdrewna@gmail.com

https://www.youtube.com/channel/UCZag1wCUtpjYw67x15g7Pyw?view_as=subscriber
https://www.facebook.com/groups/763182307379338/

Comments(9)

 1. Kasia 30.01.20

  super wpis

 2. Mariusz Paluszek 31.01.20

  Dziękuję!

 3. Elmar 25.02.20

  Bardzo fajny i praktyczny wpis, który na pewno będzie przydatny nie jednej osobie, która właśnie buduje taki dom.

 4. Piotr Dudzinski 22.04.20

  Bardzo dobry film przydatny przy budowie konstrukcji szkieletowych

 5. Unknown 27.04.20

  płyty gipsowe o podwyższonej twardości – jakieś konkretne? Szukam i widzę Nida super twarda ale nie ma informacji jakie ciężkie rzeczy można na niej wieszać. Farmacell – coś jeszcze się nadaje?

 6. Moc Drewna 29.04.20

  Habito – większość ma około 30 – 40 kg na jednym wkręcie .

 7. Moc Drewna 29.04.20

  Dziękuję!

 8. scia.com.pl 18.06.20

  Cenne informacje i wskazówki! Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

 9. DSM 18.07.20

  Dzięki za artykuł. Właśnie sam przygotowuje się do budowy domu szkieletowego. Wiele aspektów mnie do tego przekonało, ale chyba przede wszystkim względy ekonomiczne. Sporo etapów można wykonać samodzielnie. A jak to wygląda z Twojej perspektywy? Myślisz, że w jakiej kwocie się ostatecznie zamkniesz?

Write A Comment